Πρόκριση – θρίλερ στις καθυστερήσεις η Βαλένθια – «Πάρτι» Τσέλσι με κεφάτο Ζιρού (videos)

Πρόκριση – θρίλερ πέτυχε η Βαλένθια στη Ρωσία επί της Κράσνονταρ, στο «πρώτο πιάτο» των ρεβάνς των «16» του Europa League.

Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε στο 85ο λεπτό με το φοβερό τέρμα του Σουλεϊμάνοφ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Γουέδες ισοφάρισε (1-1) κι έστειλε τις «νυχτερίδες» στον… έβδομο ουρανό και στην κλήρωση της προημιτελικών Παρασκευής (15/3).

Στα προημιτελικά πέρασε άνετα και η Τσέλσι, που συνέτριψε με 5-0 τη Ντιναμό μέσα στο Κίεβο χάρη σε τρία τέρματα του Ολιβιέ Ζιρού (5’, 33’, 59’), ενώ η Νάπολι ηττήθηκε 3-1 από τη Σάλτσμπουργκ, όμως το προβάδισμα που είχε από το πρώτο ραντεβού (3-0) της έδωσε το εισιτήριο για την οκτάδα.

Mάλιστα ο Γάλλος άσος των μπλέ είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ του θεσμού (9), έγινε ο πρώτος που σκοράρει «τέλειο» χατ-τρικ στη φετινή διοργάνωση (σ.σ. δεξί, αριστερό, κεφαλιά) ενώ είχε συμμετοχή και στα άλλα δύο τέρματα της ομάδας του όπου βρήκαν δίχτυα οι Μάρκος Αλόνσο (45+1’) και Χάτζον-Οντόι (78’).