Πρεμιέρα με «πεντάρα» και με το μυαλό στο Βέλγιο η Εθνική! (pics)

Ιδανικότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να πραγματοποιήσει η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Κύπρου στα προκριματικά του Euro 2020.

H πρεμιέρα σε αυτή τη νέα προσπάθεια άνοιξε με ονειρικό τρόπο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο για τον ένατο όμιλο, αντιμετώπισε το εξαιρετικά αδύναμο Σαν Μαρίνο στο ΓΣΠ, επικρατώντας με το εμφατικό 5-0.

Το εύρος του σκορ αποδεικνύει τη σαφή ανωτερότητα της εθνικής ομάδας, που δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι σε έναν ποιοτικά κατώτερο αντίπαλο και είχε τη δυνατότητα να συντηρήσει δυνάμεις ενόψει της επικείμενης πρόκλησης που την περιμένει με αντίπαλο το πανίσχυρο Βέλγιο (24/3, 21:45).

Με αξιοσημείωτη σοβαρότητα και σαφώς επιθετικούς προσανατολισμούς το συγκρότημα του Ραν Μπεν Σιμόν άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιέρου Σωτηρίου, ο οποίος πρόλαβε να σκοράρει δις με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (23′) πριν αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα τραυματισμού.

Η εθνική «γιορτή» συνεχίστηκε στο 26ο λεπτό με τον Γιάννη Κούσουλο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, με το πιο ωραίο τέρμα της βραδιάς να έρχεται πέντε λεπτά αργότερα (31′) και να φέρει την υπογραφή του Γιώργου Εφραίμ που ανέβασε το δείκτη του σκορ με εξαιρετικό τρόπο.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 56ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνος Λαΐφης με κεφαλιά σφράγισε το τρίποντο για την εθνική ομάδα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση.

Oι συνθέσεις των δύο εθνικών ομάδων:

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Ιωάννου, Δημητρίου (65΄ Μερκής), Κούσουλος, Λαίφης, Αρτυματάς, Άντονι Γεωργίου, Εφραίμ, Παπουλής (53΄ Σπόλιαριτς), Μυτίδης, Σωτηρίου (27΄ Μακρής).

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενετετίνι, Παλάτσι, Σιμοντσίνι, Νάνι (46΄ Βιταιόλι), Μουλαρόνι, Γιάρντι (74΄ Λουναντέι), Μπατιστίνι, Σέβολι, Ρινάλντι (46΄ Χιρς), Μπεράρτι, Κολινούτσι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμοντσίνι, Ε.Κολινούτσι, Παλάτσι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιούρι Φίσερ (Εσθονός)