POWERED BY

Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή στην ανατροπή και… φορτσάρει για τίτλο η ΑΕΛ

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πήραν τα κορίτσια της ΑΕΛ, στην 3η αγωνιστική του ομίλου τίτλου του πετοσφαιρικού πρωταθλήματος!

Οι γαλαζοκίτρινες επικράτησαν στη Λεμεσό της Ανόρθωσης με 3-2 στο τάι-μπρέικ κάνοντας… ανατροπή στην ανατροπή και, ναι μεν λόγω της «καθαρής» νίκης που πήρε προηγουμένως ο Παφιακός έπεσαν από την κορυφή, όμως με το δίποντο που πήραν βρίσκονται στο -1 από την πρώτη θέση και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για το πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η «Κυρία», που δέχθηκε τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στα πλέι οφ, με τον έναν βαθμό που πήρε βρίσκεται πλέον στο -4 από την πρώτη θέση και στο -3 από τη δεύτερη, έτσι ψάχνει ένα μικρό… θαύμα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές ώστε να διατηρήσει το στέμμα της.

Η περιγραφή του αγώνα από την ΚΟΠΕ:

Με  τη δύναμη της έδρας και την ψυχολογία της πρωτιάς η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 10-05. Σταδιακά η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα μειώνοντας στο -3 16-13. Το σετ είχε όλα τα χαρακτηριστικά ντέρμπι με την Ανόρθωση να μειώνει στο 20-19, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να κάνει το +2 24-22 και να κερδίζει 25-23 σε 28’ γράφοντας το 1-0.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 03-11 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» έκαναν την αντεπίθεσή τους μειώνοντας σε 10-15 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ανόρθωσης Al. Boscovic να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Η Ανόρθωση όμως δεν κοίταξε.. πίσω, κέρδισε το σετ με 15-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι.

Μετά τους πρώτους πόντους του τρίτου καθοριστικού σετ η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε με τέσσερις πόντους 11-07, αλλά η Ανόρθωση μείωσε στους -2 12-10. Η Ανόρθωση το γύρισε ξεφεύγοντας 16-21, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 20-21 σε ένα σετ με σασπένς που κατέληξε στη βαρωσιώτικη ομάδα με 22-25 σε 29’. Με αυτό τον τρόπο η Ανόρθωση ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε στο «Νίκος Σολωμονίδης» με 1-2 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ μετά το χαμένο τρίτο σετ μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο που ήταν κρίσιμο για την ομάδα της Λεμεσού και προηγήθηκε 04-00. Οι «γαλαζοκίτρινες» είχαν σταθερά το προβάδισμα 16-11, παρά την πίεση της Ανορθώσεως. Η ομάδα του Στ. Μασιά θέλησε να επιβληθεί  στο σετ και με το υπέρ της 20-15 φάνηκε να ελέγχει το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» άγγιξαν το σετ όταν το ταμπλό του «Νίκος Σολωμονίδης» έγραψε 22-16, αλλά η Ανόρθωση φάνηκε να μένει ζωντανή μειώνοντας σε 23-19. Το τέταρτο σετ του ντέρμπι ολοκληρώθηκε 25-20 σε 28’ με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάϊ – μπρέικ αφού η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Πόντο – πόντο πήγαινε το σετ στο τάϊ – μπρέικ με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς ισόπαλες από το 03-03 μέχρι το 07-07. Το σετ έδειχνε στο στάδιο αυτό πριν από την αλλαγή του τερέν ότι οι δυο ομάδες είχαν ακόμα… ανοικτούς λογαριασμούς. Στην αλλαγή τερέν η Robo Markets ΑΕΛ προηγείτο 08-07 και εξασφάλισε το μικρό ψυχολογικό πλεονέκτημα. Η ομάδα του Στ. Μασιά είχε το ελαφρύ προβάδισμα 10-09 με το σετ να κρίνεται στην τακτική και στον τελευταίο πόντο. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τρόπο να πάρει προβάδισμα νίκης  13-09 και έδειχνε πολύ κοντά στο δίποντο. Το τέλος του τάϊ – μπρέικ είχε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα με την Robo Markets ΑΕΛ να κερδίζει 15-13 σε 19’  παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση στα τελικά στάδια μείωσε στον πόντο 14-13. Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 3-2 και πήρε το δίποντο.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Moreira, Dudnikova, Σπύρου, Παύλου,Stedile, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Στεφανίδη – Gryban, Κατσουνωτού.

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC): Βασιλείου, Felinski, Σταυρινίδη, Caetano, Τaylor, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά.