Πανάξια κυπελλούχος στο futsal η Ομόνοια, έσπασε την παράδοση του ΑΠΟΕΛ (pic)

Πανάξια κυπελλούχος στο futsal για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και πέμπτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Ομόνοια.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κράτησε αμείωτη την αγωνία των δεκάδων θεατών που μαζεύτηκαν την Πέμπτη στο «Κίτιον», οι πράσινοι διατήρησαν τον τίτλο τους πέρα για πέρα άξια, αφού επικράτησαν με 6-4 του ΑΠΟΕΛ ολοκληρώνοντας μια ηρωική ανατροπή (σ.σ μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ήταν πίσω στο σκορ με 3-2).

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μαντινέλλι, o οποίος «χτύπησε» στο φινάλε με τρία διαδοχικά τέρματα, η Ομόνοια ανάτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (5-3), ενώ καθοριστική συμβολή στα τελευταία δραματικά λεπτά είχε και ο τερματοφύλακας της Σκαμπύλης που απέκρουσε πέναλτι.

Στο τελευταίο λεπτό του τελικού ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 5-4 με τον Ντάγκλας για να σκοράρει και έκτο τέρμα η Ομόνοια στην τελευταία φάση του παιχνιδιού με τον Ράφαελ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Πρόσθετη αξία στο επίτευγμα των φετινών κυπελλούχων αποτελεί το γεγονός ότι «γκρέμισαν» την παράδοση που ήθελε τους γαλαζοκίτρινους να πανηγυρίζουν το τρόπαιο οσάκις εμφανίζονται σε τελικό της διοργάνωσης.