Πάφος FC-Ανόρθωση: Ο Μπεριγκό «φώναξε» παρών «υποτάσσοντας» την «Κυρία» (vid)

Η Πάφος FC ήταν η νικήτρια της φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας με αντίπαλο την Ανόρθωση, που πραγματοποιήθηκε στο «Στέλιος Κυριακίδης» ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Κέβιν Μπεριγκό επικράτησαν με 2-1. Για την Ανόρθωση μείωσε προσωρινά ο Καλτσάς.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Πάφος μπήκε δυνατά και σκόραρε πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλιςστο 7ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Νέμετς ο Μπεριγκό με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Κόπιτς.

Στην συνέχεια η Ανόρθωση, ενεργοποιήθηκε και προσπάθησε να απαντήσει, όμως η κεφαλιά του Σαντίκ και το σουτ του Ντούρις δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη.

Η Πάφος από το μισάωρο και εντεύθεν ισορρόπησε τον αγώνα και απείλησε με τον Μπεριγκό στο 38 μετά από μπαλιά του νεοαποκτηθέντα Λέντλεϊ. Δύο λεπτά αργότερα «ξαναχτύπησε» με τον Νέμετς, αλλά το 1-0 παρέμεινε και σφράγισε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων για το πρώτο ημίχρονο.

Η Πάφος στην επανάληψη βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίκτυα πριν την συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό ο Κέβιν Μπεριγκό ήταν ξανά ο δράστης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το επόμενο μισάωρο άνηκε εξ ολοκήρου στο συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Καλτσάς με σουτ μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 67ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η «Κυρία» στάθηκε άτυχη καθώς το σουτ του Ντούρις σταμάτησε στο δοκάρι του Ρούντκο.

Παρά το απρογραμμάτιστο άνοιγμα των ποτιστικών του γηπέδου στο 84’, η Ανόρθωση επέμενε για να βρει ένα γκολ, όμως οι προσπάθειες των Ιωάννου και Κατσαράβα δεν έφεραν την ισοφάριση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Ρούντκο, Φιλιώτης, Πάνος, Λελιούχιν, Σιρόκ, Ιμπραχίμ (77′ Φόλπρεχτ), Λέντλεϊ, Πάντσεον, Μπεριγκόντ, Νέμετς, Λουλίνια (64′ Τόρες).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Παπαδόπουλος, Πηλέας (65′ Εγγλέζου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (64′ Βασιλακάκης), Μαργκάσα (64′ Νταουσβίλι), Οκριασβίλι (60′ Καλτσάς), Ντούρις, Μανθάτης, Σαντίκ (75′ Kατσαράβα).