Οι εξτρέμ… περιμένουν

Ο ΑΠΟΕΛ διαθέτει στο οπλοστάσιό του ποδοσφαιριστές με μπόλικη ποιότητα στα επιθετικά άκρα. Τόσο έμπειρους όσο και νεαρούς που ανά πάσα στιγμή μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα στις αντίπαλες ομάδες, να ξεκλειδώσουν κλειστές άμυνες, να δώσουν ασίστ και να σκοράρουν. Ο Τόμας Ντολ καλείται από εδώ και πέρα να αξιοποιήσει καλύτερα αυτό τον παράγοντα, ώστε ο ΑΠΟΕΛ να αποκτήσει μεγαλύτερη μεσοεπιθετική πολυφωνία και να γίνεται πολύ πιο επικίνδυνος στις επιθετικές του προσπάθειες. Οι εξτρέμ που έχει στο ρόστερ ο ΑΠΟΕΛ διαθέτουν ταχύτητα, οξυδέρκεια και είναι απρόβλεπτοι. Για διάφορους λόγους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα κάποιοι από  αυτούς δεν πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ο ΑΠΟΕΛ έδωσε σύνολο έξι αγώνες στο πρωτάθλημα (540 δηλαδή αγωνιστικά λεπτά). Τα λεπτά συμμετοχής των εξτρέμ είναι τα ακόλουθα:

Ο Βιντιγκάλ…

Τη μεγαλύτερη συνεισφορά στο σκοράρισμα από τους εξτρέμ έχει ο Βιντιγκάλ, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό γκολ από αυτή την κατηγορία ποδοσφαιριστών. Το γεγονός ότι δεν έχει δηλωθεί στη λίστα για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια, ίσως να παίζει ρόλο για το ότι πήρε τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Πέραν από τον Αλ Τάμαρι, ο οποίος σαφώς και μπορεί να προσφέρει περισσότερα και να κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ, οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα άκρα δεν μπορούν να κριθούν αφού δεν πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Παρ’ όλα αυτά, ο Αλωνεύτης στα 32 λεπτά που έπαιξε μέχρι τώρα κατάφερε να συμβάλει στη μεγάλη νίκη μέσα στο Παραλίμνι. Οι εξτρέμ είχαν συμμετοχή στα πέντε από τα δώδεκα γκολ του ΑΠΟΕΛ. Ας θυμηθούμε τις ενέργειές τους:

-Στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, σε μία αντεπίθεση των γαλαζοκιτρίνων ο Βιντιγκάλ φεύγει με ταχύτητα από τον άξονα, δίνει πάσα στον Πάβλοβιτς, ο οποίος, αφού ελίσσεται όμορφα, μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, κάνει το σουτ και νικάει τον Βοζίνια για το τελικό 3-0.

-Στον αγώνα με την Ένωση, ο Αλωνεύτης, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 63ο λεπτό (αντικατέστησε τον Εφραίμ), βγάζει καταπληκτική σέντρα και ο Μερκής με κεφαλιά δίνει τη νίκη στην ομάδα του (2-3).

-Στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, ο Αλ Τάμαρι, αφού ελίσσεται από δεξιά, δίνει πάσα στον Μάτιτς, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας το 0-2.

-Ο Βιντιγκάλ πετυχαίνει ένα από τα ωραιότερα γκολ στο κυπριακό πρωτάθλημα με βολίδα εκτός περιοχής γράφοντας το τελικό 0-3 στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα.

-Ο Βιντιγκάλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ αναγκάζει τον Μολ σε ασταθή απόκρουση και ο επερχόμενος Μερκής ανοίγει το σκορ στο Τσίρειο απέναντι στον Απόλλωνα.

Πέντε γκολ…

Παρότι, λοιπόν, βλέπουμε ότι στα πέντε από τα δώδεκα γκολ του ΑΠΟΕΛ είχαν συμμετοχή με κάποιον τρόπο οι εξτρέμ, απουσιάζουν σε σημαντικό βαθμό οι ενέργειές τους που θα δημιουργήσουν από τα άκρα τις προϋποθέσεις για να σκοράρει ομάδα. Είναι γι’ αυτό που υποστηρίξαμε στην αρχή ότι ο Τόμας Ντολ καλείται να βρει τους τρόπους ώστε αυτοί οι παίκτες να αξιοποιηθούν καλύτερα. Ένας, για παράδειγμα, ποδοσφαιριστής που μπορεί να κάνει τη μεγάλη διαφορά από τα δεξιά είναι ο Γιάκολις. Ωστόσο, ο Ντολ δεν του έδωσε τις κατάλληλες ευκαιρίες να αγωνιστεί στη φυσική του θέση και να αποδείξει πόσο μπορεί να προσφέρει (και η φυσική του θέση δεν είναι μπακ – χαφ). Σε κάθε περίπτωση, οι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα άκρα έχουν τέτοια ποιότητα που μπορούν να δώσουν πολύ μεγαλύτερη βοήθεια στην ομάδα. Βασικές προϋποθέσεις, όμως, για να συμβεί αυτό είναι πρώτον, να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και δεύτερον, να βοηθηθούν από τον τρόπο που αγωνίζεται και αναπτύσσεται η ομάδα.

Ανάσες πριν την ανηφόρα

Απαραίτητες ήταν οι ανάσες για τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, αφού ακολουθούν συνεχόμενα παιχνίδια σε Κύπρο και Ευρώπη. Μετά το τριήμερο ρεπό, οι γαλαζοκίτρινοι επιστρέφουν σήμερα στις προπονήσεις και πιάνουν δουλειά για τον σαββατιάτικο αγώνα με την Πάφο (18:00) στο ΓΣΠ, ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που μπορεί να έμεινε μακριά από τις αρχικές της επιδιώξεις, αλλά σε κάποια παιχνίδια με τους μεγάλους έδειξε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά. Σταδιακά θα ενσωματωθούν στις προπονήσεις και οι διεθνείς, με τον Τόμας Ντολ να εύχεται να επιστρέψουν όλοι υγιείς για να μην χαλάσουν τα πλάνα του για τα επόμενα παιχνίδια.