Ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις την Αντερλεχτ – Τα τέρματα της φιλικής νίκης (videos)

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ σήμερα στην σειρά των καλοκαιρινών φιλικών παιχνιδιών του, αυτή την φορά επί της Άντερλεχτ, στο Αθλητικό κέντρο της βελγικής ομάδας χωρίς μάλιστα την παρουσία θεατών.

Πιο συγκεκριμένα, ο νταμπολούχος Ελλάδας κέρδισε με 3-1 τη βελγική ομάδα, παρουσιάζοντας αγωνιστικό ρυθμό, κίνηση από την αμυντική γραμμή ως την επίθεση και συστηματική αμυντική λειτουργία.

Ο ΠΑΟΚ περίμενε την Αντερλεχτ, πηγαίνοντας σε παιχνίδι αντεπιθέσεων. Οι ασπρόμαυροι δεν απειλήθηκαν στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά, βγήκαν αρκετές φορές στη κόντρα, προσπαθώντας κυρίως από τα αριστερά να δημιουργήσουν ρήγμα στην άμυνα των Βέγλων. Στο 31ο λεπτό ο Μίστς πέρασε κάθετα τη μπάλα στο χώρο, στον οποίο κινήθηκε ο Πέλκας, που υποδέχθηκε τη μπάλα και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η Αντερλεχτ «φάνηκε» στο 44ο λεπτό με τη κεφαλιά του Σανέ στο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ, στο 51ο λεπτό, αρχικά «ισοφάρισε» τα δοκάρια, με την εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη να χτυπά στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Αντερλεχτ, και στο 55ο λεπτό διπλασίασε τα τέρμα του, με τον Ακπομ να πλασάρει εύστοχα μετά από συρτή σέντρα του Ζαμπά από τα δεξιά.

Ολα τα λεφτά ήταν η ντρίμπλα του Ζαμπά με την οποία «άδειασε» τον αντίπαλό του και «σέρβιρε έτοιμο γκολ» στον Αγγλο επιθετικό.

Οι Βέλγοι απείλησαν σχεδόν αποκλειστικά από εκτελέσεις κόρνερ, με τους «ασπρόμαυρους» να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην αντιμετώπιση αυτών και στο 81ο λεπτό ευστόχησαν με τη κεφαλιά του Ντάντε να μειώσει το σκορ. Δυο λεπτά αργότερα (83′) ο Γαϊτανίδης έκανε το 3-1 με πλασέ σε κενή εστία, καθώς πήρε το «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του γκολκίπερ της Αντερλεχτ σε σουτ του Στοχ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (76′ Ροντρίγκο), Κρέσπο (75′ Ινγκασον), Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς (76′ Κάτσε), Ελ Καντουρί, Ζαμπά (70′ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (70′ Στοχ), Πέλκας (70′ Σφιτέρσκι), Ακπομ (70′ Γαϊτανίδης)

Πηγή: ethnos.gr