Νικηφόρα η τέταρτη φιλική κόντρα της ΑΕΛ απέναντι στην Ολεξαντρία! (vid)

Νικηφόρο ήταν το τέταρτο φιλικό της ΑΕΛ επί Βουλγαρικού εδάφους, απέναντι στην Ολεξαντρία, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας των γαλαζοκιτρίνων της Λεμεσού, ενόψει της πρώτης Ευρωπαϊκής μάχης με τον Άρη Θεσσαλονίκης.

Το συγκρότημα του Κέρκεζ επιβλήθηκε μετά από πολύ καλή εμφάνιση με 2-0 της Ολεξαντρία με τέρματα που σημείωσαν στο 37ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς και στο 62ο ο Χουράδο από την «άσπρη βούλα».

Να σημειώσουμε πως στο 77ο λεπτό ο Γκέβοργκ Γκαζαριάν απώλεσε πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Ολεξαντρία μπηκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε ευκαιρία με την συμπλήρωση μόλις τριών λεπτών. Στην συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε τον αγώνα και απάντησε στις προϋποθέσεις για γκολ στο 23ο λεπτό, με κεφαλιά του Αγκάνοβιτς. Ο ίδιος παίκτης στο 37ο λεπτό πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, με άπιαστο σουτ βολίδα στο «Γ» της αντίπαλης εστίας. Κάπου εκεί η ΑΕΛ, ανέβασε ρυθμό, απέκτησε ψυχολογία και με φάουλ του Αβραάμ στο 42′ απείλησε ξανά, χωρίς την επιθυμητή κατάληξη παρ’ όλα αυτά.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Κέρκεζ, η οποία βρήκε διαδοχικές ευκαιρίες στο 49ο και 55ο λεπτό με ισάριθμα σουτ του Αντάμοβιτς. Στο 62ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χουράδο, διπλασιάζοντας τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Ουκρανών ήρθε στο 69ο λεπτό με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Η ΑΕΛ είχε τη δυνατότητα να διευρύνει τη νίκη της, με δεύτερο πέναλτι στο 76ο λεπτό, όμως ο Γκαζαριάν αστόχησε από τα έντεκα βήματα και το 2-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.