POWERED BY

Πέρασαν από τη Νέα Υόρκη οι Ουόριορς (τα αποτελέσματα του ΝΒΑ)

Νικς – Ουόριορς 105-112

Οι Ουόριορς πέρασαν από το «Μάντιστον Σκουέαρ Γκάρντεν» νικώντας τους Νικς με 112-105.

Μπορεί να ξεκίνησαν «δυνατά» οι Ουόριορς στο ματς με τους Νικς, αλλά στη συνέχεια η παρέα του Καρμέλο κατάφερε και μάζεψε τη διαφορά και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Ωστόσο, οι «πολεμιστές» με τον Κάρι να σημειώνει 31 πόντους και τον Τόμπσον 20 έφτασαν στη νίκη!

Για την ομάδα της Νέας Υόρκης, ο Ρόουζ σημείωσε 28 πόντους κι ο Πορζίνγκις 24.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-29,32-20,26-35,29-28

Χοκς – Πέισερς 96-97

Ο Γκλέιν Ρόμπινσον βρήκε στόχο από τη γωνία σε τρίποντο και χάρισε τη νίκη στους Πέισερς στην έδρα των Χοκς στην εκπνοή (96-97)!

Ο Πολ Τζορτζ (34π.) ήταν ασταμάτητος, αλλά Γκλέιν Ρόμπινσον χάρισε τη νίκη στους Πέισερς!

Το παιχνίδι στην έδρα των Χοκς ήταν ισορροπημένο, ωστόσο όλα κρίθηκαν στο τέλος! Οι Σρόντερ και Μίλσαπ κατάφεραν ν’ ανεβάσουν τη διαφορά στο +6 (96-90), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν ξανά και ο Γκλέιν Ρόμπινσον πήρε την ασίστ από τον Μάιλς και ευστόχησε από τη γωνία για το 97-96.

Οι Πέισερς πλέον είναι στο 32-30, ενώ οι Χοκς πέμπτοι στην Ανατολική περιφέρεια στο 34-28.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-19, 50-50, 74-81, 96-97

Σανς – Σέλτικς 109-106

Τρομερό ματς στο Φοίνιξ με τον Τάιλερ Ούλις να… σβήνει τους Σέλτικς με buzzer beater τρίποντο, δίνοντας στους Σανς τη νίκη με 109-106!

Η 21η νίκη των Σανς ήρθε με τον… δραματικό τρόπο απέναντι στους Σέλτικς! Ο Τάλερ Ούλις, με 20 πόντους έκανε ρεκόρ πόντων αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με buzzer beater τρίποντο, ενώ το σκορ ήταν 106-106.

Ο Κράουντερ έκανε λάθος πάσα, εκείνος το εκμεταλλεύτηκε και σηκώθηκε από το τρίποντο για να… σκοτώσει την παρέα του Αϊζάια Τόμας.

Το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ.

Οι δύο βολές του Τόμας έκαναν το 106-104 για την ομάδα της Βοστόνης, ο Μπλέντσο όμως ισοφάρισε κι ο Ούλις με το τρίποντο του έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Τόμας με 35 πόντους, ενώ για τους νικητές, ο Μπλέντσο βοήθησε τον Ούλις με 28 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-22,30-20,32-35,28-29

Ουίζαρντς – Μάτζικ 115-114

Οι Ουίζαρντς έφτασαν στο 37-24 ύστερα από τη νίκη τους επί των Ορλάντο Μάτζικ με 115-114, σε ένα ματς όπου κρίθηκε από το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς.

O Κροάτης φόργουορντ ήταν ασταμάτητος αφού τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 8/10 τρίποντα, εκ των οποίων τα πέντε στην τελευταία περίοδο!

Το διάστημα που οι Ουίζαρντς ολοκλήρωσαν την ανατροπή απέναντι στο Ορλάντο, αφού είχαν βρεθεί να χάνουν και με 16 πόντους διαφορά (76-60) σχεδόν στα μέσα του τρίτου 12λεπτου.

Ο Μπογκντάνοβιτς είχε συνολικά 27 πόντους με 9/12 σουτ εντός παιδιάς, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους με 9/16 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από τη πλευρά του ο Τζον Ουόλ είχε άλλους 19 πόντους με 6/17 εντός παιδιάς και 10 ασίστ.

Στον αντίποδα, οι Ορλάντο Μάτζικ στηρίχθηκαν στον Τέρενς Ρος , ο οποίος είχε 20 πόντους με 4/10 τρίποντα, ενώ άλλους 18 πόντους πρόσθεσε ο Εβάν Φουρνιέ.

Kινγκς – Τζαζ 109-110

Οι Κινγκς δεν τα κατάφεραν στην παράταση, με τον Γκομπέρτ να τους «σκοτώνει» στο τέλος αυτής κάνοντας το 110-109 για τους Τζαζ.

Ο Γκομπέρτ με λέι απ κάνει το 97-97 3” από το το τέλος και στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι Τζαζ με επί μέρους σκορ 13-12 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, μιας κι ο  Γουίλι Κόλεϊ-Στάιν από τη γραμμή των βολών δεν αστόχησε για το 198-109, αλλά ο Γκομπέρτ είχε απάντηση και σε… νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ανεβάζοντάς την στο 39-24.

Από την άλλη, η ομάδα του Σακραμέντο έπεσε στο 25-37. Ο Κουφός σε 37 λεπτά είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και μία ασίστ, ενώ Λόουσον και Κόλισον σημείωσαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Για τους νικητές, ο Χουντ με 28 και ο Χέιγουορντ με 23 κράτησαν την ομάδα της Γιούτα ζωντανή και την ώθησαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-25,28-20,22-24,16-28,12-13

Μάβερικς – Θάντερ 104-89

Σεθ Κάρι και Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν οι κορυφαίοι για τις ομάδες τους αλλά το οι Μάβερικς ήταν αυτοί που επικράτησαν νικώντας με 104-89.

Οι Μάβερικς ανέβηκαν στο 26-36  ύστερα από τη νίκη με 102-89 επί των Θάντερ, που έπεσαν πια στο 35-28.

Ο Σεθ Κάρι με 22 πόντους ήταν ο ηγέτης ομάδας του Ντάλας, ενώ οι Νοβίτσκι-Μπαρνς πρόσθεσαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Για την ομάδα της Οκλαχόμα πέρα από τους 29 πόντους του Ουέστμπρουκ, οι Ανταμς και Καντέρ έβαλαν από 19 και 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27,32-23,28-21,16-18

Λέικερς – Πέλικανς 97-105

Ντέιβις και Κάζινς οδήγησαν τους Πέλικανς στη νίκη με 105-97 στο Λος Άντζελες επί των Λέικες.

Οι Πέλικανς ξεκίνησαν καλά στο ματς στο Λος Άντζελες, αλλά στο δεύτερο 12λεπτο οι Λέικερς αντέδρασαν.

Στην τρίτη περίοδο οι Πέλικανς ανέβασα στροφές και από εκεί και πέρα δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να αντιστρέψει την κατάσταση.

Ντέιβις με 31 πόντους, Κάζινς με 26 και Χόλιντεϊ με 20 οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Για τους ηττημένους, Γιανγκ 19 και Ίνγκραμ-Ράσελ με 16 προσπάθησαν αλλά δεν ήταν αρκετό.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-26,39-29,14-28,24-22

Πηγή: gazzetta.gr