NBA: Μίλησε στο τέλος η κλάση του Χάρντεν, μεγάλη νίκη των Ρόκετς (pic)

Έπρεπε να φτάσει η τελευταία περίοδος για να πιάσει ο Τζέιμς Χάρντεν το μάξιμουμ της απόδοσης του και τότε κανείς δεν κατάφερε να τον σταματήσει.

Σημείωσε 18 πόντους από τους 34 συνολικά που είχε στον αγώνα και οδήγησε τους Χιούστον Ρόκετς στο 115-109 επί των Σανς. Στο τέλος έφυγε από το παρκέ με ένα επιβλητικό τριπλ-νταμπλ, το τρίτο σερί και έκτο συνολικά στη σεζόν, έχοντας 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Πρώτος αγώνας για τους Νικς χωρίς τον Ντέιβιντ Φίντζεϊλ στον πάγκο τους, καθώς απολύθηκε χτες, και το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά τελικά γνώρισαν νέα ήττα μέσα στη Νέα Υόρκη, με 104-103 από τους Ιντιάνα Πέισερς.

Με 34 πόντους στο ενεργητικό του, ο Μπεν Σίμονς ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής στη νίκη των Σίξερς επί των Καβαλίερς με 141-94.

Το δεύτερο δωδεκάλεπτο (37-18) αποδείχθηκε αρκετό για τους Γιούτα Τζαζ, ώστε να κάμψουν την αντίσταση των Γκρίζλις και να πάρουν τη νίκη με 126-112.

Εύκολη νίκη και με διαφορά για τους Μάβερικς, που διέλυσαν με 130-84 τους Πέλικανς και με τον Λούκα Ντόντσιτς να πετυχαίνει 26 πόνους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής, να παίρνει 6 ριμπάουντ και να μοιράζει 6 ασίστ.

Σε αγώνες που διεξήχθησαν τα ξημερώματα της Κυριακής (8/12) στο ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ντάλας-Νέα Ορλεάνη 130-84
Νέα Υόρκη-Ιντιάνα 103-104
Φιλαδέλφεια-Κλίβελαντ 141-94
Χιούστον-Φοίνιξ 115-109
Γιούτα-Μέμφις 126-112