ΝBA: «Έπνιξαν» τους Πέισερς με άμυνα που έσπαγε κόκαλα οι Σέλτικς (video/pic)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τη σειρά των φετινών πλέι οφ από την πλευρά της Αναντολής οι Μπόστον Σέλτικς, που επικράτησαν με 84-74 των Ιντιάνα Πέισερς στο TD Garden.

Η καταπλητική άμυνα που παρουσίασε στην τρίτη περίοδο, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 26-8, επέτρεψε στη Βοστώνη να υπερασπιστεί την έδρα της, επικρατώντας με 84-74 της Ιντιάνα, η οποία στο δεύτερο δωδεκάλεπτο είχε φτάσει να προηγείται ακόμη και με έντεκα πόντους (36-25) και έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (45-38).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπραντ Στίβενς ήταν οι Κάιρι Ίρβινγκ και Μάρκους Μόρις που πέτυχαν από 20 πόντους, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 15 και τον Αλ Χόρφορντ να σημειώνει double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Πέισερς πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόρι Τζόσεφ με 14 πόντους, ενώ ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς τελείωσε το ματς με 12 πόντους.

Το επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης για το δεύτερο ματς της σειράς και πάλι στη Βοστώνη.