Μπάσκετ: Ζωντανός ο Κεραυνός στη μάχη του τίτλου! Πάει Λάρνακα για να σπάσει την έδρα της ΑΕΚ (video/pics)

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στη σειρά των τελικών, ο Κεραυνός επικράτησε τη Μεγάλη Τρίτη (23/4) στο «Κώστας Παπαέλληνας» της Πετρολίνα ΑΕΚ με 89-81, στο δεύτερο τελικό της Basket League, και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Οι Στροβολιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν στη δεύτερη περίοδο μέχρι και με δεκαοχτώ πόντους. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κεραυνός ήταν όμως καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατέκτησε τη νίκη, που τον κρατάει ζωντανό στη μάχη του τίτλου.

Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μο Αμπουκάρ με 17 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε τρίτο τελικό στη Λάρνακα την ερχόμενη Τρίτη (30/4) στις 19:30.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 35-25, 60-59, 89-81

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 5 (1), Μπάρκερ 9 (3), Αμπουκάρ 17, Χάγκινς 18 (2), Γουίλις 4, Μιχαήλ 10 (2), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης, Κινγκ 14, Ελευθερίου, Τσάνελς 12 (2)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Κούνας, Γκίμπσον 8, Σκίφιτς 19 (2), Στιούαρντ 16 (4), Βερεμένκο 13, Μπιγκς 7 (1), Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 1, Ντουρέν 11 (3)