Μπάσκετ: Συνεχίζουν απτόητα τα κορίτσια της Κύπρου, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μάλτα και στοχεύουν το απόλυτο (pic)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η εθνική κορασίδων της Κύπρου πέρασε με επιτυχία ακόμα ένα εμπόδιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών U16 τρίτης κατηγορίας, όπου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησε με 65-40 της Μάλτας.

Μάλιστα τα κορίτσια της Δωρίνας Ιωαννίδου ευτύχησαν να πανηγυρίσουν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στη διοργάνωση (σ.σ αφού κέρδισαν χθες και τη Σκωτία) διατηρώντας το απόλυτο που τους αυξάνει αισθητά τις πιθανότητες για διάκριση.

Η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 17-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους, με το σκορ να είναι στο 34-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλτα ήταν βελτιωμένη, ωστόσο η Κύπρος συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα.

Με το τέλος της τρίτης περιόδου η απόσταση ανέβηκε στο 52-30, ενώ με τη λήξη του αγώνα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 25 πόντους διαφορά. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Σοφία Στυλιανίδη με 15 πόντους (15 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Δήμητρα Παπαλλά (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ιωάννα Κυπριανού (10 πόντοι (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Επόμενος αγώνας για την Κύπρο είναι προγραμματισμένος την Πέμπτη (18/7) απέναντι στην Ουαλία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 34-11, 52-30, 65-40

Κύπρος (Δωρίνα Ιωαννίδου): Λάμπρου, Οδυσσέως 2, Σαββίδου 6, Σωτηρέλη 3 (1), Θωμά, Κοντού, Κυπριανού 10 (1), Κυριάκου 6, Παπαλλά 12, Σιαμπουλλή 7, Στυλιανίδη 15, Τορναρίτη 4

Μάλτα (Sandro Ferrugia): Buhagiar 10, C. Camilleri 6, D. Camilleri, Cilia 3, E. Farrugia, Bonnet 5, Borg 4, S. Farrugia, H. Galea, D. Galea 5, Mifsud 7 (1), Scerri