Mπάσκετ: «Αντίο» στην Ευρώπη με βαριά ήττα για τον ΑΠΟΕΛ

Σε εφιάλτη μετατράπηκε η πορεία του καλαθοσφαιρικού ΑΠΟΕΛ στο φετινό FIBA Europe Cup.

Οι γαλαζοκίτρινοι, δεν μπόρεσαν ούτε στην έκτη τους απόπειρα να γευτούν τη χαρά της νίκης, αφού γνώρισαν νέα ήττα, αυτή τη φορά με 83-68 από τη γερμανική Medi Bayreuth στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», αποχαιρετώντας έτσι με τον χειρότερο τρόπο τη διοργάνωση.

Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ξεκίνησε καλά στον αγώνα και στο πέμπτο λεπτό ήταν μπροστά με 10-8. Ακολούθως η γερμανική ομάδα ανέβηκε και κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγείται με 22-16. Μέχρι το 15:30 οι γαλαζοκίτρινο μείωσαν στους δύο την διαφορά (29-27), ενώ και στην συνέχεια ο αγώνας ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένος. Στο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν πίσω στο σκορ με 39-35.

Καλύτερα πατούσε στο τρίτο δεκάλεπτο η Bayreuth, που στο 26’ ήταν μπροστά με 55-44 ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 67-53. Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου οι Γερμανοί προηγούνταν με 75-61, ενώ με το φινάλε του αγώνα το σκορ πήγε στο τελικό 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 35-39, 53-67, 68-83

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Κωνσταντίνου, Γιανναράς 8 (2), Λοϊζίδης, Μπόγιο 5 (1), Τόμπσον 7 (1), Κάφι 6 (1), Ντέντι 19 (3), Γκάρετ 16 (3), Κοιλαράς 2, Κούνας 5, Πυρίλλης

Medi Bayreuth (Las Msell): Doreth 2, Gruttner 2, Jones 9 (1), Meisner 8, Raffington 2, Alford 16 (5), Bruinsma 7 (1), Linhart 2, Robinson 4, Seiferth 10, Travis 12, Woodard 9 (2)