Μοιρασιά στο «Ολντ Τράφορντ», έμεινε όρθια η Άρσεναλ (video/pic)

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ, στο μεταξύ τους ντέρμπι που διεξήχθη τη Δευτέρα (30/9) στο «Ολντ Τράφορντ» και έριξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής της Premier League.

Πιο συγκεκριμένα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, κι έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» πλέον έχουν εννέα βαθμούς, ενώ τρεις περισσότερους έχει η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, ο οποίος στο αποψινό παιχνίδι ξεκίνησε στο βασικό σχήμα των «κανονιέρηδων».

Αν πάντως μια εκ των δύο χαμογέλασε περισσότερο και μπορεί να νιώθει πιο ευχαριστημένη, αυτή είναι η λονδρέζικη ομάδα που μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου, κατόρθωσε να ισοφαρίσει (αν και η Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη) και να φύγει με πολύτιμο βαθμό από το Μάντσεστερ, έχοντας ανέλθει παράλληλα και στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, πίσω από Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ.

Για τους «κόκκινους διαβόλους» η χρονιά μόλις στο ξεκίνημα της σεζόν μοιάζει καταστροφική και το μέλλον του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο της ομάδας κάθε άλλο παρά βέβαιο πρέπει να θεωρείται.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σόλσκιερ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Ράσφορντ γύρισε τη μπάλα στον ΜακΤόμινεϊ έξω από την περιοχή και ο νεαρός μέσος της Γιουνάιτεντ με πολύ ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο 57ο λεπτό οι Λονδρέζοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ομπαμεγιάνγκ, αφού ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και άλλαξε τη -λανθασμένη- απόφαση του επόπτη, ο οποίος είχε σηκώσει το σημαιάκι του για οφσάιντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γιάνγκ, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Περέιρα, Λίνγκαρντ (74′ Φρεντ), Τζέιμς και Ράσφορντ

Άρσεναλ: Λένο, Τσέιμπερς, Παπασταθόπουλος, Νταβίντ Λουίζ, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Τζάκα, Τορέιρα, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ και Σακά (80′ Γουίλοκ)