«Με πληγώνει, ήμουν εξοργισμένος» – Όσα είπε ο Πέτεφ για τον χαμένο τίτλο της ΑΕΛ και τα γεγονότα στην Ομόνοια

Για το πέρασμά του από το κυπριακό πρωτάθλημα μίλησε, μεταξύ άλλων, σε συνέντευξή του σε πολωνική ιστοσελίδα ( Przegladsportowy.pl») ο πρώην προπονητής των ΑΕΛ και Ομόνοιας, Ιβάιλο Πέτεφ, ο οποίος πλέον βρίσκεται στην Γιαγκιελόνια Μπιαλίστον.

Ο Βούλγαρος τεχνικός μίλησε για το πρωτάθλημα που χάθηκε με την ΑΕΛ το 2013, αλλά και στα όσα έγιναν όταν έφυγε από τον πάγκο της Ομόνοιας.

Για την παρουσία του στην ΑΕΛ: «Το να τερματίσουμε στη δεύτερη θέση, είναι πάντα μία αποτυχία για μένα, αλλά αυτό που συνέβη στην Κύπρο, με πληγώνει περισσότερο. Ανέλαβα την ΑΕΛ τον Σεπτέμβριο του 2013 και ενώ την προηγούμενη σεζόν ομάδα τερμάτισε 6η. Κερδίσαμε σχεδόν όλους τους αγώνες και μετά από δύο μήνες ήμασταν στην κορυφή και ηγούμασταν στο πρωτάθλημα. Προηγούμασταν στη βαθμολογία μέχρι που ήρθε ο καθοριστικός αγώνας με τον ΑΠΟΕΛ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, σε ματς που θα παίρναμε το πρωτάθλημα, άνθρωποι που θεωρούνταν υποστηρικτές της ΑΕΛ έριξαν μία κροτίδα στο γήπεδο, η οποία τραυμάτισε έναν από τους αντιπάλους. Ο αγώνας έχει διακοπεί. Ήμουν εξοργισμένος. Στον αγώνα που είχαμε λίγο καιρό μετά, χάσαμε με 0-1, ενώ η Ομοσπονδία αργότερα λόγω των καταστάσεων στον αγώνα που διεκόπη, άλλαξε το αποτέλεσμα του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ. Έχασα το πρωτάθλημα λόγω μίας εκτός γηπέδου κατάστασης. Δεν μπορούσα να το δεχτώ για πολύ καιρό, αλλά σήμερα, όταν τα βλέπω όλα αυτά από την οπτική γωνία λίγων ετών, βλέπω επίσης και την επαγγελματική πλευρά. Η πρώτη και η δεύτερη ομάδα αντιπροσώπευαν την Κύπρο στο Champions League. Δεν είχαμε τύχη στους προκριματικούς γύρους αυτού του διαγωνισμού. Βρήκαμε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης».

Αυτά που είπε στους παίκτες στο παιχνίδι με τη Ζενίτ: «Είπα, “Κύριοι, υπάρχουν έντεκα, αλλά έντεκα είστε και εσείς, δεν έχετε τίποτα να χάσετε. Αν κάνετε αυτό που σας ζητώ να κάνετε στο γήπεδο, μπορείτε να νικήσετε μια μεγάλη ομάδα”».

Για τον αγώνα με την Τότεναμ: «Κερδίσαμε 1-0 μετά το γκολ του Λούκας Γκιγκίεβιτς. Έκανα πολύ χρόνο να συνεργαστώ μαζί του – είναι ένας πολύ επιμελής παίκτης, αφιερωμένος στην ομάδα. Στο ρεβάνς ήμασταν άτυχοι. Θυμάμαι μέχρι σήμερα ότι ήταν το 27ο λεπτό όταν ο παίκτης μας πήρε τη δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα. Ακόμα, το ματς ήταν 0-0 μέχρι το ημίχρονο. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου σημείωσαν ένα γκολ, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες μου υπερασπίστηκαν γενναία την ομάδα. Λίγα λεπτά πριν το τέλος υποτίθεται ότι ήταν επιπλέον χρόνος, αλλά δεν μπορούσαμε να το αντέξουμε. Έχουμε δεχθήκαμε άλλα δύο γκολ. Έτσι έπρεπε να παίξουμε στο Europa League, και μια άλλη μεγάλη ομάδα, τη Τότεναμ. Μετά το πρώτο ματς είχα υπερηφάνεια για τους παίκτες μου. Χάσαμε και σκοράραμε ένα γκολ, αλλά θα μπορούσαμε να σκοράρουμε κι άλλο γκολ. Παίζαμε όμορφο ποδόσφαιρο, αλλά σε κάποιο σημείο η ατομικότητά τους έγινε αισθητή. Ο Ερίκ Λαμέλα και ο Ροβέρτο Σολδάδο φρόντισαν και έκαναν μεγάλη δουλειά».

Για τα όσα έγιναν στην Ομόνοια: «Είχα εμπιστοσύνη στο λάθος άτομο. Μίλησα με αυτόν τον άνθρωπο τρεις ή τέσσερις φορές. Ήταν μια ιδιωτική συζήτηση, τίποτα περισσότερο. Δεν του έδωσα τη συνέντευξη, όπως σας δίνω τώρα, αλλά σύντομα αυτά τα λόγια δημοσιεύτηκαν. Μετά από μερικά παρελθόντα γεγονότα, συμπεριλαμβανομένων αυτών, εμπιστεύομαι τους ανθρώπους λιγότερο. Υπήρξε μια εποχή που σπάνια συμφωνούσα να παραχωρώ συνεντεύξεις».