Μάγκικη νίκη με αισιόδοξα μηνύματα για Ομόνοια, έμεινε με άδεια χέρια η ΑΕΛ (video)

Σε ένα παιχνίδι το οποίο επιφύλασσε, σχεδόν όλες, τις συγκινήσεις, για το τέλος, η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΛ με 3-1, πετυχαίνοντας ουσιαστικά την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ και δεύτερη απέναντι στην ΑΕΛ, στο φετινό πρωτάθλημα.

Με αυτό το τρίποντο οι πράσινοι έφτασαν τους 35 βαθμούς και ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια, με το λεμεσιανό συγκρότημα αντίθετα να παραμένει στους 45 βαθμούς, μετά την τέταρτη διαδοχική του ήττα.

Ελάχιστες φάσεις και ένα γκολ

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή φάση ήρθε από την Ομόνοια με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, όταν ο Μαυρίας επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν πολλά τα λάθη, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι καλό στο παιχνίδι.

Στο 24ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή μέχρι εκείνη την ώρα στον αγώνα, με την Ομόνοια μάλιστα να ανοίγει και το σκορ με τον Τζιωνή, ο οποίος πέτυχε και το τρίτο του τέρμα με τη φανέλα των πρασίνων.

Από εκείνη τη στιγμή άνοιξε το παιχνίδι, όμως και πάλι δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες.

Όλα στο… τέλος!

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε με το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Ομόνοια, αδικαιολόγητα έκανε πολλά αβίαστα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί να μπει με αξιώσεις στην εστία του Μεχίας.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έχασε κλασσική ευκαιρία στο 49ο λεπτό για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Ο Αντζαγκούν μετά από εξαιρετική προσπάθεια, απέφυγε τους αμυντικούς της ΑΕΛ, μπήκε στην περιοχή πρόσωπο με πρόσωπο με τον Πρόσεκ, όμως καθυστέρησε να πλασάρει, με αποτέλεσμα ο Γουήλερ να του πάρει την μπάλα και ο Γκοντάλ να την απομακρύνει.

Ότι δεν έγινε σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί που τα δεδομένα έδειχναν να μην αλλάζουν και την Ομόνοια να κρατά το ισχνό προβάδισμα, η ΑΕΛ στο 81ο λεπτό βρήκε τον τρόπο να κερδίσει την άμυνα των πρασίνων και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Γουήλερ.

Οι γαλαζοκίτρινοι όμως δεν πρόλαβαν να χαρούν, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Ραμίρεζ, μετά από ασσίστ του Τζιωνή, έβαλε εκ νέου την Ομόνοια σε θέση οδηγού.

Στο 87ο λεπτό, ο Μεχίας πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα,  αφού σταμάτησε το κοντινό πλασέ του Μακρή και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο φινάλε ο Ματ Ντάρμπισάιαρ, που πέρασε λίγο νωρίτερα στον αγώνα, με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες (68’ Κολοβός), Γκόμεθ, Αντζαγκούν, Τζιωνής (87’ Ντάρμπισάιαρ), Μαυρίας (85’ Λοέ), Ραμίρεζ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Τζούνιορ, Αβραάμ, Ζντρασκόφσκι (84’ Σίλβα), Ντα Σίλβα, Γκοντάλ, Χουράδο (65’ Μακρής), Γουήλερ, Ν. Τεισέιρα, Τζαρζίνιο (78’ Μυτίδης), Αντάμοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39’ Γκόμεθ / 8’ Γκοντάλ, 55’ Αντάμοβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή