Champions League: «Λύτρωσε» την Ατλέτικο ο Μοράτα, ματσάρα στο Χάρκοβο (video)

Βήμα πρόκρισης πραγματοποίησε η Ατλέτικο Μαδρίτης με τη νίκη (1-0) επί της Λεβερκούζεν στην τρίτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Champions League.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρέμεινε αήττητη και πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 78ο λεπτό με τον Άλβαρο Μοράτα, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, γράφοντας το όνομα του στην ιστορία της διοργάνωσης.

Όχι επειδή χάρισε τη νίκη στους «ροχιμπλάνκος», αλλά επειδή πέτυχε κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ ξανά κάποιος άλλος στην ιστορία των δύο ομάδων της Μαδρίτης.

Ο Ισπανός επιθετικός έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει και με την Ατλέτικο και με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League.

Γιουβέντους-Λοκομοτίβ Μόσχας (22.00)

Στο άλλο παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο, η Σαχτάρ έμεινε ισόπαλη με 2-2 με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Χάρκοβο. Ο Κονοπλιάνκα στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ολμο να ισοφαρίζει στο 25΄για τους Κροάτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τον Ορσιτς να σκοράρει στο 60ο λεπτό και να ανατράπει τα δεδομένα για λογαριασμο της Ντιναμό. Η Σαχτάρ απάντησε με τον Ντοντό στο 75ο λεπτό και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, φτάνοντας στους 4 βαθμούς.

Αναλυτικά η βαθμολογία στον τρίτο όμιλο:

1. Μαντσεστερ Σίτι 6
2. Ντινάμο Ζάγκρεμπ 4
3. Σαχτάρ Ντόνετσκ 4
4. Αταλάντα 0

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-2 (16’ Κονοπλιάνκα, 75’ Ντοντό – 25’ Όλμο, 60’ πεν. Όρσιτς)