Ανόρθωση-Πάφος: Ράγιος από… πρόπερσι, «Κυρία» απ’ τα παλιά!

Με τον Ρούμπεν Ράγιος δημιουργό και σκόρερ, η Ανόρθωση επικράτησε εύκολα με 2-0 της Πάφου στο «Α. Παπαδόπουλος» για την 4η αγωνιστική, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της για τη φετινή σεζόν.

Ο Ισπανός άσος επιβεβαίωσε πως έχει αφήσει για τα καλά πίσω του την περσινή κακή σεζόν και ήταν ο κορυφαίος της «Κυρίας», αποτέλεσε μόνιμο κίνδυνο για τους φιλοξενουμένους, ενώ αμφότερα τα γκολ των κυανολεύκων ήρθαν από το… γλυκό αριστερό του πόδι: στο 32′ με εκτέλεση φάουλ έβγαλε ασίστ στον Σίλντενφελντ που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 52′ εκτέλεσε απευθείας, κάνοντας το 2-0!

Η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη μέχρι το 60′ και είχε αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσει κι άλλα γκολ, με την Πάφο να φτιάχνει τις πρώτες (και τελευταίες της) ευκαιρίες στο δεκάλεπτο 65-’75’.

Στο σύνολο του αγώνα η εμφάνιση της προσφυγικής ομάδας ήταν εξαιρετική και ενθουσίασε τους φιλάθλους της, που βλέπουν την ομάδα τους να θυμίζει σιγά-σιγά την παλιά Ανόρθωση. Περίπου 5.000 φίλοι της «Κυρίας» βρέθηκαν στο «Α. Παπαδόπουλος» και αποθέωσαν την ομάδα και τον Τιμούρ Κετσπάγια, στην επιστροφή του στην έδρα της Ανόρθωσης ως προπονητής της μετά από 10,5 χρόνια.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη της ομάδας της Αμμοχώστου, που έφτασε τους επτά βαθμούς (σε τρεις αγώνες), ενώ η Πάφος δέχθηκε τρίτη σερί ήττα κι έμεινε στους τρεις βαθμούς, με το κλίμα για τον Ζέλικο Κόπιτς να… βαραίνει.

Nτεμπούτο με την «Κυρία» έκανε ο Μαργκάσα, για πρώτη φορά στην ενδεκάδα οι Σελίν και Σαντίκ, όπως και για την Πάφο ο Ράσιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με αμφότερες τις ομάδες να παρατάσσονται σε σχηματισμό 4-3-3 ξεκίνησε η αναμέτρηση, το πρώτο σουτ της οποίας ήρθε από την Ανόρθωση, με τον Καλτσά να δοκιμάζει το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή και να αστοχεί, ενώ στο 7′ η κεφαλιά του Σίλντενφελντ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος κόντραρε κι έφυγε έξω.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 8ο λεπτό και ήταν κι αυτή για την ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Καλτσά να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα έξω. Η «Κυρία» είχε τον απόλυτο έλεγχο σε αυτό το πρώτο διάστημα κι έψαχνε το γρήγορο γκολ, έχοντας στο 11ο λεπτό άλλη μια τελική προσπάθεια, με το σουτ του Γκαλίτσιου που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 13′ και μετά από σέντρα του Ελλαδίτη, ο Αρτυματάς επιχείρησε να σκοράρει με ψαλιδάκι, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

Το εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Πάφο να μην έχει απειλήσει καθόλου την εστία των γηπεδούχων, καθώς δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα, πόσο μάλλον να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Ως αποτέλεσμα, οι επόμενες φάσεις ήταν κι αυτές για την ομάδα του Κετσπάγια, όμως ούτε το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ράγιος στο 23′, ούτε και η κεφαλιά του Βργκοτς στο επόμενο λεπτό βρήκαν στόχο.

Η Ανόρθωση συνέχιζε να γυροφέρνει την περιοχή της Πάφου και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Αυτό επιβεβαιώθηκε στο 32ο λεπτό, όταν ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι κι ακολούθως στο βάθος της εστίας του Ρούτκο, κάνοντας το 1-0!

Ανόρθωση: Το πρώτο ήρθε απ’ τους… παλιούς! (video)

Το γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Αντιθέτως, η «Κυρία» εξακολουθούσε να φτάνει με ευκολία στα καρέ των αντιπάλων και στο 38′ είχε ευκαιρία με τον Οκριασβίλι, το σουτ του οποίου κόντραρε.

Η Πάφος επιχείρησε να απειλήσει για πρώτη φορά τον Λόρια στις καθυστερήσεις, όμως η εκτέλεση φάουλ του Σακό ήταν άστοχη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Γεωργιανό πορτιέρο να μην έχει χρειαστεί να κάνει το παραμικρό.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που έφτιαξε και την πρώτη φάση της επανάληψης, με το πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι (46′) που έδιωξε ο Ρούτκο, ενώ στο 48′ η «Κυρία» βρήκε το δεύτερο γκολ! Σκόρερ ήταν ο δημιουργός του πρώτου, αφού o Ράγιος, με απευθείας -αυτή τη φορά- εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο της Πάφου, κάνοντας το 2-0!

Από την ασίστ με φάουλ, στο γκολ με φάουλ ο Ράγιος! (video)

Ο Ισπανός είχε κτυπήματα… «φωτιά» και μια νέα εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να φέρει το τρίτο γκολ, όμως η κεφαλιά του Γκαλίτσιου (55′) πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μαργκάσα έκανε εξαιρετική ενέργεια όμως τον πρόλαβε ο Φιλιώτης πριν σουτάρει, στο 56′ το σουτ του Οκριασβίλι ήταν άστοχο και στο 60′ μια νέα εκτέλεση φάουλ του Ράγιος δεν βρήκε στόχο.

Η πρώτη φορά που απείλησε η Πάφος ήταν στο  65ο λεπτό, αν και ούτε σ’ αυτή τη φάση χρειάστηκε να επέμβει ο Λόρια καθώς το σουτ του Σακό κόντραρε, στο 69′ το συρτό σουτ του Πάντσεον πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της «Κυρίας», στην πρώτη καλή ευκαιρία των φιλοξενουμένων, ενώ η δεύτερή τους ήρθε στο 73′ με το -επίσης για λίγο άστοχο- σουτ του Ουίλιαμς.

Mετά από ένα δεκάλεπτο που έφερε τρεις φάσεις για την Πάφο η Ανόρθωση έδειξε να αφυπνίζεται και στο 76′ έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ με το καλό σουτ του Μαργκάσα που έφυγε μόλις έξω. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να περιμένουν ουσιαστικά το τελευταίο σφύριγμα, μέχρι το οποίο δεν άλλαξε το παραμικρό.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Οκριασβίλι (77′ Νταουσβίλι), Καλτσάς (63′ Mανθάτης), Σαντίκ (74′ Nτούρις)

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Πανός (46′ Αντωνίου), Αραγιούρι (46′ Λελιούκιν), Λαφράνς, Φιλιώτης, Μπεσάρα, Ουίλιαμς, Πάντσεον, Νέμετς, Σακό, Ράσιτς (61′ Σάνι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίν (72′), Μανθάτης (87′) / Ράσιτς (22′), Πανός (28′), Φιλιώτης (80′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου