Επιστροφή στα ημιτελικά για Ανόρθωση, την περιμένει η Ομόνοια

Στα ημιτελικά του κυπέλλου, μετά από τρία χρόνια, θα αγωνιστεί ξανά η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε με 2-0 στο στάδιο «Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή» τη συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα και σε συνάρτηση με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου, θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους, στον τελικό της διοργάνωσης, απέναντι στην Ομόνοια.

Το πρώτο γκολ για το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια, επιτεύχθηκε μόλις στο 3’ της αναμέτρησης, με τον Χριστοφή να σερβίρει και τον Ντούρις να χρίζεται σκόρερ, ενώ στο 86’ ο Οκριασβίλι με κεφαλιά «κλείδωσε» τη νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση για την Ανόρθωση.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Η Νέα Σαλαμίνα με τον Μαριάνοβιτς στο 29’ και η Ανόρθωση δέκα λεπτά αργότερα (39’) με τον Οκριασβίλι.

H νίκη για την Ανόρθωση έχει τεράστια σημασία για την ψυχολογία της ομάδας, καθώς προερχόταν από την βαριά ήττα 5-0 από τον Εθνικό στο πρωτάθλημα,

3′ – ΓΚΟΛ – O Xριστοφή έκανε σέντρα από τη δεξιά πλευρά, βρήκε τον Ντούρις, ο οποίος έκανε αμέσως το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίσσα.

6′- H Aνόρθωση χάνει ευκαιρία για δεύτερο γρήγορο τέρμα, με τον Χριστοφή να πραγματοποιεί το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει έξω.

9′ – Νέα απειλή από τους φιλοξενουμένους με την κεφαλιά του Ντούρις να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια.

29′ – ΔΟΚΑΡΙ. Εκτέλεση φάουλ από τον Μαριάνοβιτς, η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών.

39′- ΔΟΚΑΡΙ. Ο Οκριασβίλι κατέβασε ωραία την μπάλα μετά την μακρινή μπαλιά του Νταουσβίλι και με ωραία ενέργεια έκανε το σουτ βρίσκονται το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κίσσα.

41′- O τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας μπλόκαρε το κοντινό σουτ από τον Μαργκάσα.

44΄- Ο Μαριάνοβιτς προσπάθησε να σεντράρει στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και επέστρεψε στον ίδιο που έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει αρκετά εκτός εστίας του Λόρια.

-Έξι τελικές η Ανόρθωση και δύο η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

51′- Ο Μαριάνοβιτς επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Λόρια ήταν στην κατάλληλη θέση και μάζεψε την μπάλα.

-Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα και πιέζει για την ισοφάριση.

61′ – Πολύ καλή κίνηση από τον Ελουντού, έδωσε στον Κωστή που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Λόρια καθώς η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

66΄ – Ωραία ενέργεια του Μαργκάσα εντός περιοχής, έπιασε το σουτ στην κλειστή γωνία του Κίσσα, ο οποίος ήταν έτοιμος και έκοψε την μπάλα.

74′ – Ο Ελουντού ελευθερώθηκε και έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια.

-Όσο πλησιάζουμε στο τέλος του παιχνιδιού, η Νέα Σαλαμίνα εξασκεί πίεση για την ισοφάριση, ενώ η Ανόρθωση προσπαθεί να υπερασπιστεί το 1-0 που της δίνει την πρόκριση.

86′- ΓΚΟΛ. Ο Ράγιος πέρασε με τακουνάκι στον Σελίν ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Οκριασβίλι που με κεφαλιά έκανε το 2-0 και η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς την πλευρά της Ανόρθωσης για πρόκριση.