Εθνική: Mεγάλη καρδιά, τεράστια ανατροπή και σημαντική νίκη στο Καζακστάν!

Μεγάλο πλεονέκτημα στη μάχη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον ένατο όμιλο απέκτησε η εθνική μας ομάδα μετά τη νίκη με 2-1 επί του Καζακστάν στο «Αστάνα Αρένα» τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε περήφανους όλους τους Κύπριους με τη μαχητικότητά της και το πάθος που φανέρωσε στον αγωνιστικό χώρο, ειδικότερα στο τελευταίο μισάωρο, κερδίζοντας παράλληλα (εκ νέου) και την αυτοπεποίθηση του, που την είχε χάσει, μετά τα τελευταία ατυχή αποτελέσματα.

Βέβαια δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε ότι αυτή η επιτυχία είναι «χρυσάφι», αφενός γιατί επιτεύχθηκε σε μία έδρα, που δύσκολα θα καταφέρουν να πάρουν αποτέλεσμα άλλες ομάδες, και αφετέρου διότι επιτρέψει στους διεθνείς μας να αντιμετωπίσουν με άλλους όρους το παιχνίδι που ακολουθεί με τη Ρωσία.

Με αυτό το τρίποντο η Κύπρος έφτασε τους δέκα βαθμούς στον όμιλο και βρίσκεται μόνη πλέον στην τρίτη θέση, με το Καζακστάν αντίθετα να παραμένει στους επτά, μετά τη σημερινή του ήττα.

H εξέλιξη του παιχνιδιού: Επιλέγοντας, όπως άλλωστε υπολογιζόταν, το σύνηθες 3-5-2 ο Ραν Μπεν Σιμόν εμπιστεύτηκε τον Παναγή στο τέρμα, με τους Μερκή, Λαΐφη, Κούσουλο να επωμίζονται την ευθύνη στα στόπερ την ίδια ώρα που έδειξε προτίμηση στους Μιντίκκη και Ιωάννου για το δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας.

Από εκεί και πέρα, οι Κυριάκου και Αρτυματάς τοποθετήθηκαν στον κεντρικό άξονα, πίσω ακριβώς από τον Κωστή που αναλαμβάνει πιο ελεύθερο ρόλο, με τους Παπουλή και Σωτηρίου να βρίσκονται μαζί στην κορυφή της επίθεσης.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η εθνική μας ομάδας σταθηκε άριστα στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα (πλην της χαμένης ευκαιρίας με τον Κουάτ) από τους Καζάκους, που είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά έβλεπαν τους διαδρόμους προς την εστία του Παναγή να είναι κλειστοί.

Αντίθετα, στο επιθετικό κομμάτι η Κύπρος κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Νεπογκόντοφ, που επενέβη καθοριστικά στο 22ο λεπτό διώχνοντας με τα ακροδάχτυλα το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Παπουλή.

Λίγο αργότερα η αβλεψία του διαιτητή Γκρεγκ Πόουσον στο χτύπημα εκτός φάσης του Ισλαμχάν στον Μερκή δεν επέτρεψε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αποκομίσει από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, το Καζακστάν φρόντισε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το διάστημα υπεροχής του, με τον Γερλάνοφ στο 34ο λεπτό να πετυχαίνει με προβολή το τέρμα, αφού πρώτα σταμάτησε στο δοκάρι η κεφαλία του Μάλιγ.

Aπό εκεί και πέρα, η αδυναμία να κρατήσει μακριά τους κινδύνους ήταν ό,τι χειρότερο θα μπορούσε να περιμένει ο Ραν Μπεν Σιμόν από την εμφάνιση της εθνικής ομάδας στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, δείχνοντας πως το ανασταλτικό πλάνο του δεν λειτουργούσε υποδειγματικά.

Μάλιστα, η σωτήρια επέμβαση του Παναγή στο τετ-α-τετ απέναντι στον Κουάτ λίγο πριν την ανάπαυλα όχι μόνο δεν λειτούργησε ως καμπανάκι για τους διεθνείς μας αλλά φανέρωσε και την απώλεια συγκέντρωση τους προβληματίζοντας με την εικόνα τους.

Στην επανάληψη, αν και οι διεθνείς είχαν την εδαφική υπεροχή, δεν είχαν τρόπο να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και η πολυπρόσωπη άμυνα των Καζάκων κρατούσε σχετικά άνετα το μηδέν στην άμυνα.

Λαμβάνοντας υπόψη την προβληματική εικόνα της εθνικής μας ομάδας ο Ραν Μπεν Σιμόν δεν έμεινε αμέτοχος, προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις ρίχνοντας στη μάχη τους Ζαχαρίου και Σπόλιαριτς θέλοντας να προσδώσει επιθετική οντότητα στο παιχνίδι της.

Κι ενώ ο χρόνος κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, σε μία ανύπτοπτη φάση στο 73o λεπτό ο νεοεισελθών Σπόλιαριτς σημάδεψε με ακρίβεια τον Σωτηρίου ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νεπογκόντοφ.

Η επόμενη αξιόλογη φάση για την Κύπρο ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Ιωάννου, η κεφαλιά του οποίου όμως κατέληξε στην αγκαλία του τερματοφύλακα των Καζάκων.

Ότι δεν κατάφερε σε εκείνο το χρονικό σημείο ο διεθνής αμυντικός του ΑΠΟΕΛ το πέτυχε στο 83ο λεπτό, καθώς αξιοποίησε ιδανικά τη συρτή μπαλιά από δεξιά του Κωστή και με πλασέ στο δέυτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι διεθνείς μας κράτησαν με ψυχραιμία το υπέρ τους προβάδισμα, που έμελλε να παραμείνει μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας έτσι τη πολύτιμη νίκη στο Καζακστάν!

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καζακστάν (Μίχαλ Μπίλεκ): Νεπογκόντοφ, Μάλιγ, Γερλάνοφ, Κουάτ (90΄Ταγιμπέργκεν), Αμπίκεν (79′ Φεντίν), Ισλαμχάν, Βορογκόφσκι, Ζανγκιλισμπάι (61΄Κιζνιτσένκο), Πέρτσουκ, Μαρόκιν, Σουγουμπάεφ

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Μερκής (62′ Σπόλιαριτς), Λαΐφης, Κούσουλος, Κυριάκου, Αρτυματάς, Κωστή, Ιωάννου, Μιντίκκης (46′ Zαχαρίου), Παπουλής (87′ Μαργκάσα), Σωτηρίου

Κίτρινες: Σουγουμπάεφ, Ισλαμχάν, Γερλάνοφ, Αμπικέν, Κουάτ, Πέρτσουκ/ Μερκής

Διαιτητής: Γκρεγκ Πόουσον (Αγγλία)