Κυπελλούχος στους «μικρούς» ο Διγενής Μόρφου: Tα πήρε όλα και έγραψε ιστορία στο θεσμό (pics)

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στη φετινή χρονιά ο Διγενής Μόρφου.

Αφού κατέκτησε το πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας, η προσφυγική ομάδα ευτύχησε να πανηγυρίσει το βράδυ της Τετάρτης (8/5) και το κύπελλο Coca – Cola Γ’ Κατηγορίας & Επίλεκτης ΣΤΟΚ αφού στον τελικό που διεξήχθη στο «Αρένα», νίκησε με 3-1 την Ολυμπιάδα Λυμπιών.

Η σημερινή γιορτή των «μικρών» ξύπνησε ευχάριστες μνήμες στους Μορφίτες που επανέλαβαν το επίτευγμα της περιόδου 2011-12 όταν και τότε έφτασαν στη κατάκτηση του τίτλου αλλά σε βάρος της ΑΕΚ Κουκλιών.

Στο 21ο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδιασμό τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Βασίλης Τριανταφυλλάκης που άνοιξε το σκορ για το Διγενή.

Στο 24ο λεπτό ο Δημήτρης Χατζησάββα διπλασίασε τα τέρματα της προσφυγικής ομάδας και στο 42ο λεπτό με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Χρίστος Ευθυμίου ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Η Ολυμπιάς Λυμπιών μείωσε σε 3-1 στο 80ο λεπτό με τον Ευθύμιο Γεωργίου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος του τελικού, έγινε η απονομή του τροπαίου στην κυπελλούχο ομάδα από το μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΠ Φίλιππο Γιαπατό, το Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ Ανθούλη Μυλωνά και τον εκπρόσωπο της χορηγού εταιρείας Coca – Cola Γιώργο Γιακούπη.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιάς Λυμπιών: Μουντούκου, Κουής, Ολύμπιος, Γουεστλεικ, Κυπριανού (46′ Παπαπερικλέους), Πεπέτσιος, Αχιλλέως, Γεωργίου, Πρατζιώτης, Πέζουνος, Οχένμπενκ (70′ Πρέα)

Διγενής Μόρφου: Κιουρτζίδης, Θεοφάνους, Χριστοφή, Ευθυμίου, Πεσιρέβιτς, Αριστοδήμου (87′ Μουλαζίμης), Τριανταφυλλάκης, Αργυρού, Γκουγκούρης, Πιερή, Χατζησάββας (70′ Χατζηγεωργίου).