Κύπελλο Παλαιμάχων: Η Ομόνοια λύγισε την Ανόρθωση στα πέναλτι και ανταμώνει την ΑΕΛ στον τελικό (pic)

Την ευκαιρία να διεκδικήσει απέναντι στην ΑΕΛ το κύπελλο Παλαιμάχων «Νίκος Τσιαλής» έχει η Ομόνοια μετά την πρόκριση της στον τελικό του τουρνουά.

Σε αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (19/6) στο Μακάρειο οι παλαίμαχοι άσοι των πρασίνων επιβλήθηκαν της Ανόρθωσης με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει με το ισόπαλο 2-2.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με τον Κώστα Καϊάφα. Η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 40ο λεπτό όμως πέντε λεπτά μετά ο Αλέξης Πίττας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πράσινους.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα (2-2) διαμορφώθηκε με την έναρξη της επανάληψης και παρέμεινε μέχρι το τέλος. Η ομάδα μας ήταν πιο ψύχραιμη και εύστοχη στα πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της 26ης Ιουνίου.