«Τσέκαρε» το εισιτήριο με σοβαρότητα και τριάρα η Ομόνοια

Με συνολικό σκορ 8-0 σφράγισε η Ομόνοια την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Μετά το εκτός έδρας 5-0 επί του Ερμή, οι πράσινοι κέρδισαν την ομάδα της Αραδίππου και στον επαναληπτικό που έγινε στο ΓΣΠ με 3-0.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ παρουσιάστηκε σοβαρή από το ξεκίνημα και σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντάρμπισαϊαρ, που άνοιξε το σκορ με σουτ στο 15′ και διπλασίασε τα γκολ του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 37′, αν και δεν υπήρξε παράβαση στον Μαυρία από τον αμυντικό του Ερμή.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 52′ από τον Μίκου, ενώ ο Βενεζουελάνος στο 63′ είχε δοκάρι.

Σημειώνεται πως η Ομόνοια, που ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ, δικαιούνταν πέναλτι για ανατροπή του Κακουλλή στο 84ο λεπτό.

ΒΙΝΤΕΟ: Τα γκολ της Ομόνοιας κόντρα στον Ερμή

ΟΜΟΝΟΙΑ: Kυριακίδης, Μαυρίας (62′ Περέιρα), Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Μανρίκε, Κούσουλος, Τζιωνής, Χριστοφή, Έζρα (62′ Χαραλάμπους), Μίκου, Ντάρμπισαϊαρ (62′ Κακουλλής)

ΕΡΜΗΣ: Α. Αντωνίου, Γαβριήλ, Μαρλόν, Μπουλά, Κυριάκου, Κύπρου, Λοϊζίδης, Παπαθανασίου (67′ Μπελά), Ε. Αντωνίου (67′ Γεωργίου), Ντεβέσα (73′ Kαϊσερλίδης), Ούρλιχ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουσούλος (58′), Λούφτνερ (85′) / Ούλριχ (85′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Μ. Αργυρού