Σφράγισε πρόκριση με ανατροπή και Αντωνίου η ΑΕΛ

Με δεύτερη νίκη, μετά το ευρύ 5-1 του πρώτου αγώνα, σφράγισε η ΑΕΛ την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε αυτή τη φορά με 2-1 της Αλκής στο Τσίρειο, έπειτα από ανατροπή που επιτεύχθηκε χάρη σε δύο γκολ του Μηνά Αντωνίου.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Βαλέντε (45+2′), ενώ οι γαλαζοκίτρινοι αρχικά ισοφάρισαν στο 47′ με κεφαλιά του Αντωνίου κι ακολούθως ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 52′ με σουτ του ίδιου παίκτη.

Ο αγώνας είχε διακοπεί για 14 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (25′-39′) λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε ο διαιτητής Ροβέρτος Κώστα, που αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο, Αβραάμ Τσούκκα.

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Νιλς Τεϊσέιρα, Ράσο, Γκαζτανιάγα, Γουίλερ, Ζντραφκόφσκι, Γερολέμου, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Δ. Αβραάμ, Παντελή

ΑΛΚΗ: Σπόλιαριτς, Γιαννούτσος (51′ Βασιλείου), Μανώλη, Παχίπης, Βαλέντε, Αντριάνο, Κωνσταντίνου, Ζεάντρο, Ζάνι, Ρεγκάκος, Μποτσίνο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ροβέρτος Κώστα / Αβραάμ Τσούκκας