Διπλό στο ΓΣΠ και πάει προημιτελικά ο Απόλλωνας!

Στα προημιτελικά του κυπέλλου ο Απόλλωνας!

Οι κυανόλευκοι μετά τη νίκη τους με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο αγώνα της β’ φάσης που έγινε στο Τσίρειο, κέρδισαν τους γαλαζοκίτρινους και στο ΓΣΠ, με 1-2, παίρνοντας θριαμβευτικά το εισιτήριο για την οκτάδα!

Τα πράγματα έγιναν εύκολα από την αρχή για τους Λεμεσιανούς, αφού παρότι οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραραν στο 25′ με τον Παπουλή κι ανάγκασαν τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει τρία γκολ.

Οι γηπεδούχοι ήταν μεν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όμως χρειάστηκε να έρθει το 79′ για να βρουν το γκολ, με τον Σάβιτς. Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε για να βρει άλλα δύο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε και αντιθέτως ο Πίττας στο 95′ έδωσε και τη νίκη στον Απόλλωνα!

Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ έκανε ο Σιγκούρνταρσον που μπήκε αλλαγή, με τους γαλαζοκίτρινους να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 8′ στον Ντε Βινσέντι. Μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς έκανε ο Μολ σε φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ στο  76′.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Καλύτερα και πιο επιθετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ, στην προσπάθειά του να βρει το γκολ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Μπορεί τα πρώτα λεπτά να μην είχαν κάποια μεγάλη ευκαιρία, όμως οι γαλαζοκίτρινοι είχαν φτιάξει 2-3 καλές προϋποθέσεις, ενώ στο 8′ δικαιούνταν πέναλτι για ανατροπή του Ντε Βινσέντι από τον Αγκίρε, που κακώς δεν δόθηκε από τον ρεφ Χριστοφή.

Στο 13ο λεπτό ο Απόλλωνας πλησίασε για πρώτη φορά την εστία των γηπεδούχων και μάλιστα έγινε απειλητικός, με τον Βάτερμαν να προλαβαίνει τον Μπένσοπ έπειτα από μπαλιά του Ντένιτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία, όταν το σουτ του Σόουζα κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Ιωάννου κι αυτός από καλή θέση σούταρε έξω.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, στο 20′ είχαν άλλη μια φάση με άστοχη κεφαλιά του Ιωάννου, όμως στο 25′, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ, βρίσκοντας ένα υπερπολύτιμο γκολ! Ο Γκακπέ από αριστερά έκανε το γύρισμα κι ο επερχόμενος Παπουλής πλάσαρε με τη μία και νίκησε τον Βάτερμαν για το 0-1, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους Λεμεσιανούς κι αναγκάζοντας τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει τρία γκολ για την πρόκριση!

• Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Απόλλωνα

Oι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 28′ είχαν μια κεφαλιά με τον Άλεφ που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε με δεύτερο γκολ όμως το επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Ενσούε για τον Γκακπέ δεν έφερε αποτέλεσμα. Στο 36′ ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή διπλή ευκαιρία για ισοφάριση, με τα δυνατά σουτ των Άλεφ και Ντε Βινσέντι να βρίσκουν αμφότερα σε σώματα, ενώ παρότι οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν, δεν κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να βρουν ένα από τα τρία γκολ που χρειάζονταν.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Σιγκούρνταρσον να κάνει το ντεμπούτο του παίρνοντας τη θέση του Πάβλοβιτς. Η πρώτη φάση της επανάληψης ήρθε στο 53′ με τον Γκακπέ να χάνει το κοντρόλ και να μην κάνει καλό σουτ, σπαταλώντας τις πολύ καλές προϋποθέσεις που είχε. Οι γαλαζοκίτρινοι, που μέχρι το 57′ ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους, είχαν την πρώτη τους φάση στην επανάληψη στο 60′ με σουτ του Εφραίμ, ενώ στο 63′ είχαν ακόμη ένα με τον Μάτιτς, με τον Μολ να είναι σε ετοιμότητα και στις δύο περιπτώσεις.

Ο χρόνος κυλούσε, το γκολ για τους γηπεδούχους δεν ερχόταν και η πρόκριση πήγαινε όλο και πιο κοντά στον Απόλλωνα, που έπρεπε να δεχθεί τρία γκολ για να αποκλειστεί. Ειδικά όταν στο 76′ ο Μολ έκανε μια από τις κορυφαίες επεμβάσεις της χρονιάς σε φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, σφραγίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση των Λεμεσιανών!

Ο ΑΠΟΕΛ πάντως δεν τα έβαλε κάτω, συνέχισε να πιέζει και στο 79′ έφτασε στην ισοφάριση, με κεφαλιά του Σάβιτς έπειτα από σέντρα του Μάτιτς (1-1). Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν ακόμη δύσκολο έργο, αφού χρειάζονταν άλλα δύο γκολ, όμως το τέρμα αυτό τους έδωσε ελπίδα.

Οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιο γκολ και αντιθέτως ο Απόλλωνας σκόραρε στο 95′, με τον Ντένιτς να κάνει ωραία ενέργεια και να δίνει στον Πίττα που έκανε το 1-2 για τους κυανόλευκους, που σφράγισαν την πρόκριση με διπλό στο ΓΣΠ!

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Σιέλης, Σάβιτς, Ιωάννου, Άλεφ, Σόουζα, Ντε Βινσέντι (56′ Μάτιτς), Εφραίμ, Γέβτοφιτς (57′ Βιντιγκάλ), Πάβλοβιτς (46′ Σιγκούρνταρσον)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Αγκίρε (89′ Βασιλείου), Σακέτι, Ντένιτς, Παπουλής (65′ Γιαννιώτας), Γκακπέ (80′ Πίττας), Μπένσοπ

KITΡΙΝΕΣ: Ιωάννου (55′), Σάβιτς (67′), Μιχαΐλοβιτς (67′) / Γκακπέ (64′), Αγκίρε (83′), Nτένιτς (90′), Βασιλείου (91′), Σάλαϊ (94′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή