Πρόκριση… εξ Ελλάδος για Ανόρθωση, μέσα σ’ όλα ο Καλτσάς

Με τον Καλτσά να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής (δύο ασίστ, ένα γκολ) και τους -επίσης Ελλαδίτες- Βασιλακάκη και Μανθάτη να έχουν κι αυτοί συμβολή στα γκολ, η Ανόρθωση επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο «Α. Παπαδόπουλος» κι εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Μακάρειο οι κυανόλευκοι ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν το εισιτήριο κι έθεσαν τις βάσεις από νωρίς, βρίσκοντας δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο Καλτσάς αρχικά σέντραρε στο 14′ για τον Βασιλακάκη που με προβολή έκανε το 1-0, ενώ στο 20′ εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο ο Σίλντενφελντ έκανε με κεφαλιά το 2-0.

Ο Καλτσάς μετά τις ασίστ πέτυχε και γκολ, όταν μετά από μπαλιά του Μανθάτη έκανε στο 58′ το 3-0. Ένα λεπτό προηγουμένως ο Ανανίτζε μπήκε αλλαγή κάνοντας το ντεμπούτο του με τα κυανόλευκα, ενώ ο Γεωργιανός στο 86′ ήταν θύμα ενός σκληρού φάουλ του Ροτζέριο, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Aπό τους κορυφαίους της «Κυρίας» για άλλη μια φορά το τελευταίο διάστημα ο Νταουσβίλι, που πάντως αποχώρησε με ενοχλήσεις.

-H κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα γίνει αύριο Τρίτη στις 11:00 και εκτός από την Ανόρθωση θα βρίσκονται σε αυτήν: Απόλλωνας, Ομόνοια, ΑΕΚ, ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Δόξα και το ζευγάρι Διγενής-Εθνικός (0-3 το πρώτο παιχνίδι).

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει πάντως τη μοναδική φάση σ’ αυτό το διάστημα, με τον Κα στο 4′ να μπαίνει απειλητικά στην περιοχή αλλά να κάνει κακό σουτ.

H Aνόρθωση κρατούσε μεν περισσότερο την μπάλα, όμως αδυνατούσε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Την πρώτη φορά που τα κατάφερε, εντούτοις, κατάφερε να βρει και το γκολ, με τον Βασιλακάκη στο 14′ να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Καλτσά και με προβολή να κάνει το 1-0!

• Δείτε ΕΔΩ το 1-0 της Ανόρθωσης

Στη δεύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι η «Κυρία» μάλιστα κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της και να θέσει τις πιο στέρεες βάσεις για την πρόκριση. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Σίλντενφελντ (20′), που μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά έπιασε μια ωραία κεφαλιά για το 2-0.

• Δείτε ΕΔΩ το 2-0 της Ανόρθωσης

Μετά το εικοσάλεπτο και το δεύτερο γκολ των κυανολεύκων ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αν και ο Ολυμπιακός παρουσιαζόταν επικίνδυνος όταν πλησίαζε τα καρέ των γηπεδούχων. Τα πολλά φάουλ σταματούσαν συχνά τη ροή του αγώνα (πέντε κάρτες σε 13 λεπτά) και η επόμενη φάση ήρθε στο 38′ με το δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Βινίσιους, ενώ στο 41′ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανθάτη από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Βελλίδη.

Το πρώτο διάστημα της επανάληψης κύλησε χωρίς κάποια φάση και τα πρώτα χειροκροτήματα ήρθαν στο 57′, όχι για ευκαιρία αλλά για την είσοδο του Ανανίτζε (αντί Κατσαράβα), που έκανε το ντεμπούτο του με τα κυανόλευκα. Ένα μόλις λεπτό αργότερα, ήρθε και το τρίτο γκολ της Ανόρθωσης, με τον Μανθάτη να βγάζει τη σέντρα και τον Καλτσά με κεφαλιά να κάνει το 3-0.

• Δείτε ΕΔΩ το 3-0 της Ανόρθωσης

Η πρόκριση είχε πλέον κριθεί οριστικά όμως ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και στο 74′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τους Κοφί και Σωτηρίου να σουτάρουν ο πρώτος στα σώματα κι ο δεύτερος έξω. Στο 86′ οι μαυροπράσινοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω (ορθής) αποβολής του Ροτζέριο με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Ανανίτζε από πίσω, με τις τάπες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς (70′ Ιωάννου), Νταουσβίλι (81′ Π. Αρτυματάς), Βασιλακάκης, Μανθάτης, Καλτσάς, Κατσαράβα (57′ Ανανίτζε)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βελλίδης, Παχίπης, Σαμπίνια (54′ Νάνι), Σωτηρίου, Κίκο, Βινίσιους (46′ Aκόστα), Κοφί, Ροτζέριο, Κα, Μπιλάλ (62′ Ψάλτης), Αγιτέ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι (31′) Βργκοτς (34′), Κατσαράβα (37′) / Σαμπίνια (28′), Παχίπης (41′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Ροτζέριο (86′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου