Απόλλων-ΑΠΟΕΛ: Το έκρινε ο… «εκτός αποστολής»!

Το μεσημέρι έγινε γνωστό πως ο Τσάρλισον Μπένσοπ ταλαιπωρούνταν από ίωση και φάνηκε πως θα έμενε εκτός από το πρώτο παιχνίδι του Απόλλωνα με τον ΑΠΟΕΛ για τη β’ φάση του κυπέλλου.

Εντέλει, ο νεοαποκτηθείς επιθετικός από το Κουρασάο όχι μόνο αγωνίστηκε, αλλά ήταν κι αυτός που έκρινε το ντέρμπι, σκοράροντας μόλις στο 4ο λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης!

Χάρη λοιπόν στο τέρμα που πέτυχε ο Μπένσοπ στο ντεμπούτο του ο Απόλλωνας πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του κυπέλλου, με μεγάλο κέρδος για τους κυανόλευκους και το γεγονός πως κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους. Αυτό επετεύχθη και χάρη στον Μολ αφού ο Ελβετός τερματοφύλακας έκανε δύο πολύ σημαντικές επεμβάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Ντεμπούτο για τον Απόλλωνα έκανε πέραν του σκόρερ Μπένσοπ και ο Ντένιτς (αλλαγή) ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ντεμπούταραν (βασικοί) οι Γένσεν και Γέφτοβιτς.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα του ΑΠΟΕΛ από τον Απόλλωνα μετά από έξι παιχνίδια στα οποία μάλιστα οι γαλαζοκίτρινοι μέτρησαν πέντε νίκες, ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί αγώνα μετά την ήττα από την Ανόρθωση και την ισοπαλία με τον Εθνικό.

Αντιθέτως, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφτασε στην όγδοη διαδοχική της νίκη!

Ο επαναληπτικός θα γίνει την άλλη Τετάρτη 29/1 (16:30) στο ΓΣΠ.

H εξέλιξη του αγώνα

Γκολ με το ξεκίνημα βρήκε ο Απόλλωνας, που στην πρώτη του φάση στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ με τον Μπένσοπ, που βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του. Ο επιθετικός από το Κουρασάο παρενέβη στο σουτ του Γιαννιώτα, έκανε το κοντρόλ κι από την καρδιά της περιοχής σούταρε δυνατά για το 1-0.

Οι κυανόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στη συνέχεια και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου όμως πέραν από ένα άστοχο σουτ του Περέιρα στο 22’ δεν έφτιαξαν κάποια άλλη καλή φάση. Ο ΑΠΟΕΛ σταδιακά ανέβηκε, έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, ενώ το δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι στο 35’ ήταν άστοχο.

Στο 45+1’ ο Απόλλωνας έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του αφού αρχικά ο Βάτερμαν απέκρουσε το πλασέ του Περέιρα και ακολούθως ο Μπένσοπ από πλάγια σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησαν με ισοφάριση οι γαλαζοκίτρινοι, με τον Βιντιγκάλ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ και τον Μολ να αποκρούει.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στην έναρξη της επανάληψης, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει πολύ δυνατά και να χάνει τέσσερις ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 46’ και στο 49’ ο Μολ έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις στα σουτ των Γέφτοβιτς και Βιντιγκάλ, στο 50’ η κεφαλιά του Μερκή ήταν άστοχη, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χαλένιους στο 53’.

Μετά το εκρηκτικό δεκάλεπτο του ΑΠΟΕΛ ο ρυθμός έπεσε και οι επόμενες φάσεις ήρθαν μετά το 70′. Στο 71′ συγκεκριμένα ο Βιντιγκάλ έφυγε στην αντεπίθεση όμως αντί να δώσει στον αφύλακτο Τάμαρι τελείωσε μόνος τη φάση και ο Μολ απέκρουσε, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Σελίμοβιτς πήγε έξω κι ενώ ο Μπένσοπ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Στο 84′ ο ΑΠΟΕΛ είχε ευκαιρία αλλά ο Χαλένιους δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από κοντά και να σκοράρει, ενώ στο 91′ το σουτ του Βιντιγκάλ ήταν άστοχο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Αγκίρε (68′ Αντωνιάδης), Σακέτι, Περέιρα, Παπουλής, Γιαννιώτα (56′ Ντένιτς), Μπένσοπ (76′ Πίττας)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μακρής, Βούρος (46′ Ιωάννου), Μερκής, Σιέλης, Άλεφ, Γένσεν (75′ Σόουζα), Ντε Βινσέντι, Βιντιγκάλ, Γέφτοβιτς (65′ Τάμαρι), Χαλένιους

KITΡΙΝΕΣ: Γιαννιώτας (45′), Σελίμοβιτς (63′), Σάλαϊ (83′) / Τάμαρι (73′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος