Απόλλων-ΑΕΛ: Προβάδισμα τελικού με Χουράδο και… φάλτσα σφυρίγματα! (videos)

Χάρη σε δύο γκολ εκ των οποίων δεν έπρεπε να μετρήσει… κανένα, η ΑΕΛ πήρε άκρως σημαντική νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα ως τυπικά φιλοξενούμενη στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου.

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με γκολ οφσάιντ του Χουράδο στο 40ό λεπτό και έξι λεπτά μετά που ο Απόλλωνας ισοφάρισε (75’) με τον Ψύχα, ο Ισπανός επιθετικός της ΑΕΛ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (81’) με πέναλτι, το οποίο δεν έπρεπε να δοθεί.

Η νίκη αυτή δίνει στην ΑΕΛ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου καθώς ως τυπικά φιλοξενούμενοι οι γαλαζοκίτρινοι έχουν σκοράρει δύο γκολ και στον επαναληπτικό της 17ης Απριλίου βολεύονται όχι μόνο με ισοπαλία, αλλά και με ήττα 0-1.

Τραυματίες αποχώρησαν από την αναμέτρηση ο Ντόσα Τζούνιορ (33’) για την ΑΕΛ και ο Παπουλής (60’) για τον Απόλλωνα.

Χάνει τον επαναληπτικό ημιτελικό ο Λαφράνς, που δέχθηκε τη 2η του κίτρινη κάρτα στη διοργάνωση.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα για την ΑΕΛ τη φετινή σεζόν, που έβαλε και τα πρώτα της γκολ απέναντι στον συμπολίτη της. Είχε προηγηθεί το 0-0 του πρώτου γύρου και δύο νίκες των κυανολεύκων με 3-0.

Ο αγώνας…

Με χαμηλό τέμπο και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κύλησαν τα πρώτα στάδια του λεμεσιανού ντέρμπι. Τα πρώτα σουτ ήρθαν πάντως από πλευράς Απόλλωνα, με τους Βασιλείου (7’) και Ζελάγια (20’) να μην ανησυχούν πάντως τον Βοζίνια.

Ο Ζελάγια στο 32’ είχε τη δεύτερη τελική του όμως η κεφαλιά του ήταν πολύ άστοχη, με την ΑΕΛ, αντιθέτως, να καταφέρνει να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία! Μετά από γέμισμα του Ντα Σίλβα με εκτέλεση φάουλ, ο Χουράδο, που πάντως ήταν σε θέση οφσάιντ, με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Βάλε κι έκανε το 0-1 για τους γαλαζοκίτρινους (40’).

Με μεγάλες ευκαιρίες του Απόλλωνα για ισοφάριση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 47’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο ο Σαρδινέρο από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έκοψε σωτήρια τον Ζελάγια που ετοιμαζόταν να σκοράρει και ακολούθως ο Βοζίνια απέκρουσε το σουτ του Σκέμπρι.

Η πρώτη φάση της ΑΕΛ στην επανάληψη και δεύτερη στο παιχνίδι ήρθε στο 52’ με τον Νιλς Τεϊσέιρα μετά από ωραία ενέργεια του Ντα Σίλβα να μην μπορεί να νικήσει τον Βάλε. Στο 63’ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χουράδο μετά από λάθος του Ρομπέρζ να αστοχεί, ενώ στο επόμενο λεπτό, μετά από λάθος του Βάλε, ο Γκοντάλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω!

Η ΑΕΛ είχε αρχίσει πλέον να αναλαμβάνει τα ηνία και ήταν η ομάδα που απειλούσε περισσότερο. Η επόμενη της ευκαιρία ήρθε στο 69’ με τον Λαφράνς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ να μην μπορεί με δυνατή κεφαλιά να νικήσει τον Βάλε που απέκρουσε.

Το γκολ το βρήκε τελικά ο Απόλλωνας, όταν στο 75’ κι έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σαρδινέρο, ο Ψύχας, που είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή, από πλάγια αριστερά σούταρε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Η χαρά των κυανολεύκων πάντως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 80ό λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, που δεν έπρεπε να υποδειχθεί, καθώς η παράβαση του Ψύχα στον Αβραάμ έγινε εκτός περιοχής. Ο Χουράδο ευστόχησε στην εκτέλεση και διπλασίασε τα γκολ του και της ομάδας του, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την ΑΕΛ (1-2, 81’).

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα ο Απόλλωνας πίεσε ώστε να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Βοζίνια κι η ΑΕΛ πήρε τη σημαντική νίκη που της δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

AΠΟΛΛΩΝ:  Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (67’ Σελίμοβιτς), Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (60’ Ψύχας), Σκέμπρι (85’ Βασιλειάδης), Σαρντινέρο, Ζελάγια

ΑΕΛ: Βοζίνια, Νιλς Τεϊσέιρα, Τζούνιορ (33’ Γκοντάλ), Αντρέ Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Γκαθντανιάγα (72’ Ιρένε), Ντα Σίλβα (62’ Αντάμοβιτς), Μακρής, Χουράδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαρδινέρο (39’), Σακέτι (39’), Σελίμοβιτς (85’) / Αβραάμ (39’), Χουράδο (44’), Αντρέ Τεϊσέιρα (46’), Βοζίνια (69’), Λαφράνς (74’, 2η)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Αναστασίου