ΑΠΟΕΛ-Ένωση: Προβάδισμα με Μερκή και 1.000 ζόρια

Ζορίστηκε, αλλά κατάφερε εντέλει ο ΑΠΟΕΛ να σπάσει το αρνητικό του σερί μέσα στο ΓΣΠ, να νικήσει την Ένωση στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου και να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 1-0 των βυσσινί χάρη σε γκολ του Μερκή, που με κεφαλιά στο 84ο λεπτό νίκησε τον Πέτρου, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν… ανίκητος κι εξελισσόταν στον ήρωα των Παραλιμνιτών, καθώς μεταξύ άλλων απέκρουσε και εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 79’!

Στιγμιότυπα ΑΠΟΕΛ-Ένωση: Τα «όχι» του Πέτρου και η λύτρωση στο 84΄ (video)

Τραμετζάνι: «Κυνηγάμε το όνειρό μας εναντίον όλων»

Φελκ: «Δίκαιο αποτέλεσμα / Το πιστεύουν οι οπαδοί»

Τραμετζάνι: «Κανένα σχόλιο για Εφραίμ / Απίστευτος ο Ντε Βινσέντι, τον αγαπώ»

Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει του επαναληπτικού της 17ης Απριλίου στο «Τάσος Μάρκου», όπου θα επιδιώξει να σφραγίσει την πρόκριση στον τελικό για να διεκδικήσει το πρώτο του κύπελλο μετά το 2015.

Από την άλλη, η Ένωση, που είχε παθητικό ρόλο αλλά πλησίασε στο να πάρει την εκτός έδρας ισοπαλία χάρη στις (εννέα συνολικά!) αποκρούσεις του Πέτρου, θα επιχειρήσει στον επαναληπτικό να κάνει την ανατροπή και να αποκλείσει τον ΑΠΟΕΛ όπως και τη σεζόν 1982/83 και να προκριθεί στον τελικό για πρώτη φορά από τότε και πέμπτη συνολικά.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ μετά τις 12 Ιανουαρίου κι έπειτα από έξι διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Ο αγώνας…

Με τον ΑΠΟΕΛ να ελέγχει πλήρως τον αγώνα αλλά και να είναι φλύαρος και αναποτελεσματικός κύλησε το πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού στο ΓΣΠ.

Οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν αρχικά με τους Φακινέτι (6’) και Βιντιγκάλ (8’) ενώ στο 19’ ήρθε η πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Πέτρου απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Ντε Βινσέντι μετά από ωραία σέντρα του Μπάλογκ.

Οι κεφαλιές των Τάμαρι (26’) και Σόουζα (28’) δεν βρήκαν στόχο, ενώ ακολούθησαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, αρχικά στο 31’ με τον Βιντιγκάλ να σουτάρει και τον Πέτρου να αποκρούει και ακολούθως στο επόμενο λεπτό με τον Τάμαρι να σουτάρει στο δοκάρι!

Ο Ιορδανός άσος είχε και την επόμενη φάση της ομάδας του όμως το σουτ που επιχείρησε στο 37’ κατέληξε έξω, όπως και το μακρινό σουτ του Βιντιγκάλ στο επόμενο λεπτό.

Πιο νωθρό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μισό της επανάληψης, με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 62ο λεπτό. Ήταν πάντως μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Μπάλογκ να σουτάρει από πλάγια αριστερά και τον Πέτρου να σώζει την εστία του διατηρώντας το μηδέν.

Στο 65’ το σουτ του Φακινέτι κόντραρε, στο 68’ αυτό του Βιντιγκάλ βρήκε τον Φυτανίδη (σωριάστηκε στο έδαφος για λίγο), ενώ στο 75’ η Ένωση προσπάθησε να «παγώσει» το ΓΣΠ, όμως η κεφαλιά του Ουντόζι έφυγε έξω!

Στο 77’ το σουτ του Νατέλ βρήκε σε ετοιμότητα τον Πέτρου, ο Ντε Βινσέντι στο ίδιο λεπτό σούταρε έξω και στο επόμενο ο ΑΠΟΕΛ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς κέρδισε πέναλτι (χέρι Φυτανίδη), όμως ο νεαρός πορτιέρο της Ένωσης απέκρουσε την εκτέλεση του Ντε Βινσέντι!

Το γκολ τελικά οι γαλαζοκίτρινοι το βρήκαν στο 84’ με τον Μερκή, ο οποίος αφότου πρώτα ο Μπέζιακ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, νίκησε με κεφαλιά τον Πέτρου κάνοντας το 1-0.

Στο 88′ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 που θα απλοποιούσε τα πράγματα ενόψει επαναληπτικού,  με τον Μπέζιακ μετά τη σέντρα του Αλωνεύτη να μην μπορεί να σκοράρει υπό ιδανικές προϋποθέσεις.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέτι, Μοράις (64’ Μπέζιακ), Σόουζα, Βιντιγκάλ (76’ Αλωνεύτης), Τάμαρι (72’ Νατέλ), Ντε Βινσέντι, Μπάλογκ

ΕΝΩΣΗ: Πέτρου, Κυριάκου, Αγγελή, Φυτανίδης, Ολίβα, Αντωνίου, Ενόχ, Μαϊσουράτζε, Πίττας, Ουντόζι (88′ Γκλάβινα), Γκοζλάν (46’ Ζάρατε)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι (36’) / Ενόχ (38’), Πέτρου (51’), Κυριάκου (61’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττου