Φόρμα αναζήτησης

Οι κορυφαίοι αθλητές σε κολύμβηση και υδατοσφαίριση

Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου και Κάλια Αντωνίου στην κολύμβηση, Ανδρέας Μοδέστου στην υδατοσφαίριση, Νικόλας Ιωαννίδης και Άννα Λοίζου στην ανοικτή θάλασσα, είναι οι κορυφαίοι αθλητές για το 2018.  Το Διοικητικό Συμβούλιο της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κολύμβησης σε συνεδρίαση του, ενέκρινε τις αξιολογήσεις με βάση τα αποτελέσματα των αθλητών για το 2018 και σύμφωνα με τα κριτήρια αξιολόγησης ανέδειξε τους κορυφαίους αθλητές για την χρονιά που μας πέρασε.

Στην κολύμβηση ο Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου, αναδεικνύεται ως καλύτερος κολυμβητής για πρώτη φορά στην καριέρα του.  Ο 26χρονος κολυμβητής του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας κατέκτησε την πρώτη θέση εξασφαλίζοντας τους περισσότερους βαθμούς στο σχέδιο αξιολόγησης ανδρών, κυρίως από την συμμετοχή του στα Παγκύπρια Πρωταθλήματα.  Η Κάλια Αντωνίου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού,  για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κατακτά τον τίτλο της κορυφαίας κολυμβήτριας, κυρίως  από την συμμετοχή και τα αποτελέσματα της στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες και τα Παγκύπρια Πρωταθλήματα.

Στην υδατοσφαίριση τον τίτλο του κορυφαίου υδατοσφαιριστή εξασφάλισε ο Ανδρέας Μοδέστου του Ναυτικού Ομίλου Μέσα Γειτονιάς, ο οποίος συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς σε ψηφοφορία που έγινε και στην οποία συμμετείχαν οι πρώτοι προπονητές υδατοσφαίρισης των Ναυτικών Ομίλων. Ο Νικόλας Ιωαννίδης του Ναυτικού Ομίλου Αγλαντζιάς και η Άννα Λοίζου του Ναυτικού Ομίλου Λάρνακας, αναδείχθηκαν ως κορυφαίοι αθλητές στην ανοικτή θάλασσα, με βάση τα αποτελέσματα και τις θέσεις που κατέκτησαν στον Παγκύπριο Μαραθώνιο που διεξήχθηκε τον Οκτώβριο. Αναλυτικά οι αθλητές και ομάδες που βραβεύονται για το 2018 (η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στις 7 Μαρτίου 2019) είναι οι ακόλουθοι:

Αναλυτικά οι αθλητές και ομάδες που βραβεύονται για το 2018 (η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στις 7 Μαρτίου 2019) είναι οι ακόλουθοι:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου (Ν.Ο. Λευκωσίας), Νικόλας Ιωαννίδης (Ν.Ο. Αγλαντζιάς), Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κάλια Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Τόνια Μαρία Παπαπέτρου (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ: Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας), Μάρκος Ιακωβίδης (Ν.Ο. Λευκωσίας), Κωνσταντίνος Ονουφρίου (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Κάλια Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Τόνια Μαρία Παπαπέτρου (Ν.Ο. Λεμεσού).

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παναγιώτης Πανάρετος (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Αντώνης Πατσαλίδης (Ν.Ο. Πάφου), Σοφοκλής Μούγης (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ιόλη Νικολαίδου (Ν.Ο. Λευκωσίας), Αμαλία Τσιτσεκλή (Ν.Ο. Λευκωσίας), Αναστασία Μπέκου (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Νικόλας Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Νικόλας Τουλούμης ( Ν.Ο. Κερύνειας), Γιώργος Πετούσης (Ν.Ο. Λευκωσίας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Ιζαμπέλλα Ιωάννου (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Χριστιάνα Νικολαίδου (Ν.Ο. Λεμεσού), Μόνικα Ράφκα Λιάτσου (Ν.Ο Κερύνειας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Μάξιμος Κούμας (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Ανδρέας Γαβριήλ (Ν.Ο. Κωνσταντίας), Ανδρέας Πάντζιαρος (Ν.Ο. Λευκωσίας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Αγάθη Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου), Χριστίνα Αγιομαμίτου (Ν.Ο. Κερύνειας), Πολυξένη Τουμάζου (Ν.Ο. Αμμοχώστου),

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Θωμάς Τσιοπανής (Ν.Ο. Λευκωσίας), Ελένη Στεφανίδου (Ν.Ο. Λάρνακας), Άννα Χατζηλοίζου ( Ν.Ο. Λακατάμειας), Φίλιππος Ιακωβίδης (Ν.Ο. Λευκωσίας), Όμηρος Ζάγκας (Ν.Ο. Λεμεσού), Χρήστος Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου). Αντώνιο Νικολάου (Ν.Ο. Πάφου), Ανδρέας Ταλιαδώρος (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Λούκας Μαρίνος  (Ν.Ο Κερύνειας), Δημητριάνα Παναγιώτου (Ν.Ο Λάρνακας), Στυλιανός Συμιλλίδης (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΑΣΠΙΔΑ 2016-2020: Ν.Ο. Λεμεσού

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Ν.Ο. Κερύνειας, Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο. Πάφου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Νικόλας Ιωαννίδης (Ν.Ο. Αγλατζιάς) Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας), Χρήστος Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Άννα Λοίζου (Ν.Ο. Λάρνακας), Ελένη Στεφανίδου (Ν.Ο. Λάρνακας), Μέλανη Τρομπούκη (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ: Ν.Ο Λάρνακας, Ν.Ο. Πάφου,  Ν.Ο. Κερύνειας

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ: Ανδρέας Μοδέστου (Ν.Ο. Μέσα Γειτονίας)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΝΕΟΣ: Γρηγόρης Θεμιστοκλέους (Ν.Ο. Πάφου)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΙΔΑΣ: Παύλος Σταματάκης (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΑΣ: Ιωάννης Θεοδοσίου (ΑΠΟΕΛ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, ΑΠΟΕΛ, Ν.Ο. Πάφου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Πάφου, Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Λάρνακα, Ν.Ο. Λευκωσίας, ΑΠΟΕΛ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ: ΑΠΟΕΛ, Ν.Ο. Λάρνακας, Ν.Ο. Πάφου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΟΕΛ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Λευκωσίας