Φόρμα αναζήτησης

Κολύμβηση: Οι πέντες νέες παγκύπριες επιδόσεις και οι νικητές των αγωνισμάτων στην ημερίδα πρόκρισης

Πέντε νέες παγκύπριες επιδόσεις σημειώθηκαν στην ημερίδα πρόκρισης που διεξάχθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο (18-19 Μαΐου) στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας.

Η επίδοση που ξεχώρισε ήταν αυτή του Τρύφωνα Χατζηχριστοφόρου του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 26.31 η οποία αποτελεί ισοφάριση της παγκύπριας επίδοσης ανδρών, την οποία κατέχει ο ίδιος από το 2018.

Ο Χατζηχριστοφόρου, μάλιστα, σημείωσε την επίδοση στο πέρασμα του αγωνίσματος των 200μ. ύπτιο.

Ο Νικόλας Αντωνίου του Ν.Ο. Λεμεσού πέτυχε δύο νέες παγκύπριες επιδόσεις στην κατηγορία παίδων, στο 50μ. ελεύθερο με 24.08 και 100μ. ελεύθερο με 52.54.

Από μία παγκύπρια επίδοση σημείωσαν η Μαγδαληνή Γεωργιάδη του Ν.Ο. Αμμοχώστου στα 50μ. πεταλούδα με 29.71 στην κατηγορία Παγκορασίδων Α΄ και η Αγάθη Μανώλη του Ν.Ο. Πάφου στα 200μ. πεταλούδα με χρόνο 2.26.29 επίσης στην κατηγορία Παγκορασίδων Α΄.

Οι τρεις πρώτοι νικητές των αγωνισμάτων είναι:

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 51.79, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 52.54, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 54.21. Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 59.86, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 1.00.87, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 1.00.90.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 30.10, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 30.52, Popov Mark (Κερύν.) 32.56. Γυναικών: Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 34.64, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 34.94, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 35.51.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 5.05.39, Κυριάκου Στέφανος (Αμ/στου) 5.20.25, Kolev Nikola (Πάφου) 5.23.86. Γυναικών: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.24.93, Erokhina Maria (Πάφου) 5.25.70, Σταύρου Ρεβέκκα (Λακατ.) 5.35.60.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Αϊβαζίδης Νικόλας (Μέσα Γειτ.) 1.07.68, Σάββα Χρίστος (ΑΠΟΕΛ) 1.07.68, Γαβριήλ Σπύρος (Λ/σίας) 1.08.13. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.09.04, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 1.10.38, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.11.60.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 26.31, Σιδηρόπουλος Μάξιμος (Αμ/στου) 26.75, Νικολαΐδης Νικόλας (Λ/σού) 26.84. Γυναικών: Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 29.47, Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 29.71, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.71.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.06.46, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.09.26, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 4.19.77. Γυναικών: Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 4.47.08, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 4.55.09, Matles Dana (Λ/σού) 4.55.96.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.29.16, Popov Mark (Κερύν.) 2.37.85, Σάββα Γιώργος (Αμ/στου) 2.43.81. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.37.48, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 2.55.48, Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 2.57.38.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαϊωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 2.12.07, Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 2.13.89, Μαυρομμάτης Γιάννης (Αγλαν.) 2.14.45. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.26.19, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.26.29, Λαμπάκη Γεωργία (Λ/σού) 2.39.35.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 1.57.00, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.58.53, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 1.58.88. Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 2.12.66, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν) 2.12.70, Στυλιανάκη Χριστίνα 2.13.82.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.05.85, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.08.34, Popov Mark (Κερύν.) 1.10.40. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 1.16.98, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 1.17.48, Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 1.18.87.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαϊωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 59.12, Νικολαΐδης Νικόλας (Λ/σού) 59.50, Βαρνάβα Ανδρέας (Αμ/στου) 1.00.26. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.02.69, Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 1.06.98, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.07.50.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 26.54, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 28.13, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 28.85. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 31.48, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 32.72, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 32.76.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.16.50, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.18.25, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 2.18.29. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.22.76, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.30.97, Erokhina Maria (Πάφου) 2.34.01.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 16.38.56, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 17.11.76, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 17.27.22.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.59, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 24.08, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 24.91. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 27.45, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 27.70, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 27.92.

800μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.37.12, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 10.05.82, Matles Dana (Λ/σού) 10.09.63.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 2.13.47, Ζένιου Ανδρέας (Αμ/στου) 2.24.26, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 2.25.87. Γυναικών: Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 2.32.66, Χρυσοστόμου Έλενα (Κερύν.) 2.40.20, Κουφκή Νάγια (ΑΠΟΕΛ) 2.42.64.