Φόρμα αναζήτησης

Ημερίδα πρόκρισης στην κολύμβηση: Τουμάζου και Μούγης κατέγραψαν νέες παγκύπριες επιδόσεις

Τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις είναι το ρεζουμέ της παγκύπριας ημερίδας πρόκρισης που διεξήχθη το περασμένο σαββατοκύριακο στο Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού.

Τις δύο από αυτές τις πέτυχε η Πολυξενη Τουμάζου του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, στα 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’ και κορασίδων με επίδοση 33.60.

Το τρίτο ρεκόρ πέτυχε ο Σοφοκλής Μούγης, του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στα 50μ. ύπτιο, στην κατηγορία νέων, με χρόνο 26.94.

Γενικά ο συναγωνισμός, ανάμεσα στου 344 αθλητές που πήραν μέρος ήταν έντονος, καθώς ήταν ο τελευταίος αγώνας για όρια πρόκρισης των ΑΜΚΕ και πέρα από τα τρία ρεκόρ σημειώθηκαν αρκετά καλοί χρόνοι.

Οι τρεις πρώτοι νικητές των αγωνισμάτων είναι:

400μ. ελεύθερο Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.07.06, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.08.25, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας), 4.14.67. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας) 4.42.18, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 4.55.01, Ανδρέου Δανάη (Λ/σίας) 4.57.94.

50μ. πρόσθιο Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 29.30, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 29.43, Τσομπανίδης Χαράλαμπος (ΑΠΟΕΛ) 30.75. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 33.60, Νικολάου Στέφανη (Λακατάμειας) 34.10, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 35.38

400μ. μικτή ατομική Ανδρών: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.57.39, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύνειας) 5.03.83, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 5.05.58. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας)
5.07.37, Κανταρέλου Ευαγγελία (Αγλαντζιάς) 5.47.16, Λοϊζίδη Βασίλεια (Πάφου) 5.52.03

50μ. πεταλούδα Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 25.86, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 26.07, Ζαβαλλής Αδάμος ( Λ/σού) 26.26. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.24, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.79, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 30.36.

100μ. ύπτιο Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 57.30, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 58.76, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 1.02.43. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.08.46, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 1.09.89, Ιωαννίδου Έρικα (Λ/σού) 1.13.91

200μ. πρόσθιο Ανδρών: Popov Mark (Κερύνειας) 2.29.25, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.30.78, Χατζηευσταθίου Νικόλας (Πάφου) 2.40.36. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 2.41.22, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.44.23, Holland Jennifer (Λ/σού) 2.52.46.

100μ. ελεύθερο Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 52.09, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 52.40, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 52.61. Γυναικών: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 59.05, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 59.55, Χατζηλοΐζου Άννα (Λακατάμεια) 1.00.60

200μ. πεταλούδα Ανδρών: Ζαβαλλής Αδάμος (Λ/σού) 2.12.67, Νικολάου Πάρης (Κερύνειας) 2.14.18, Μαυρομμάτης Γιάννης (Αγλαντζιάς) 2.19.30. Γυναικών: Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 2.29.44, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 2.34.37, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 2.36.27

800μ. ελεύθερο Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύνειας) 9.00.94, Χρήστου Γιώργος (Πάφος) 9.16.46, Παππούς Παναγιώτης (Λ/σού) 9.25.01. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας) 9.38.04, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 9.42.64, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 9.59.73

1500μ. ελεύθερο Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντζιάς) 16.55.06, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 17.31.78, Κωστέκογλου Αναστάσιος (Λ/σού) 18.17.56. Γυναικών: Βαζούρα Άντρια Ανδρομάχη (Λ/σίας) 19.20.61, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 19.50.44, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 20.10.97

50μ. ελεύθερο Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 23.68, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 24.98, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 25.14. Γυναικών: Χατζηλοΐζου Άννα (Λακατάμιας) 27.69, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 28.06, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κων/τίας) 28.90

50μ. ύπτιο Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 26.86, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 26.94, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.01. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 32.01, Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 32.12, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κων/τία) 32.15

200μ. ελεύθερο Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.56.41, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 1.57.13, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 1.57.31. Γυναικών: Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 2.15.36, Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 2.18.35, Ανδρέου Χριστίνα (Λ/σίας) 2.21.41

100μ. πεταλούδα Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 56.86, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 59.39, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.00.62. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.05.52, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.06.19, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.06.72

200μ. μικτής ατομικής Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 2.11.69, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.18.33, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 2.19.30. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.24.22, Ζηνοβίου Ευδοκίας (Λ/σού) 2.32.85, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 2.35.77

200μ. ύπτιο Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.08.74, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 2.10.32, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.12.97. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.31.00, Λυκούργου Αντριάνα (Κερύνειας) 2.37.62, Μπέκου Βασιλική (Αμ/στου) 2.42.84

100μ πρόσθιο Ανδρών: Popov Mark (Κερύνειας) 1.08.54, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.08.60, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 1.09.25. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.23, Erokhina Maria (Πάφου) 1.16.32, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 1.16.37