POWERED BY

Φόρμα αναζήτησης

Iδού το αναλυτικό πρόγραμμα της τελικής φάσης του Euro 2020 (pics)



Με την αναμέτρηση μεταξύ της Τουρκίας με την Ιταλία, που θα διεξαχθεί στις 12 Ιουνίου 2020 στη Ρώμη, θ΄ αρχίσει το Euro 2020, που θα φιλοξενηθεί σε δώδεκα πόλεις της «γηραιάς ηπείρου».

Από την κλήρωση, ξεχωρίζει ο έκτος όμιλος της διοργάνωσης, όπου θα τεθούν αντιμέτωπες η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία και η Γερμανία, που δεν απουσιάζει ποτέ από τις μεγάλες διοργανώσεις.

Ο τελικός της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης έχει προγραμματισθεί για τις 12 Ιουλίου 2020 στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, ενώ αναλυτικά το πρόγραμμα, έχει ως εξής:

1ος όμιλος:

1η αγωνιστική
Τουρκία-Ιταλία 12/6 (Ρώμη)
Ουαλία-Ελβετία 13/6 (Μπακού)

2η αγωνιστική
Τουρκία-Ουαλία 17/6 (Μπακού)
Ιταλία-Ελβετία 17/6 (Ρώμη)

3η αγωνιστική
Ιταλία-Ουαλία 21/6 (Ρώμη)
Ελβετία-Τουρκία 21/6 (Μπακού)

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Δανία-Φινλανδία 13/6 (Κοπεγχάγη)
Βέλγιο-Ρωσία 13/6 (Αγία Πετρούπολη)

2η αγωνιστική
Φινλανδία-Ρωσία 17/6 (Αγία Πετρούπολη)
Δανία-Βέλγιο 18/6 (Κοπεγχάγη)

3η αγωνιστική
Φινλανδία-Βέλγιο 22/6 (Αγία Πετρούπολη)
Δανία-Ρωσία 22/6 (Κοπεγχάγη)

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αυστρία-Ομάδα 1 14/6 (Βουκουρέστι)
Ολλανδία-Ουκρανία 14/6 (Αμστερνταμ)

2η αγωνιστική
Ουκρανία-Ομάδα 1 18/6 (Βουκουρέστι)
Ολλανδία-Αυστρία 18/6 (Αμστερνταμ)

3η αγωνιστική
Ομάδα 1-Ολλανδία 22/6 (Αμστερνταμ)
Ουκρανία-Αυστρία 22/6 (Βουκουρέστι)

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αγγλία-Κροατία 14/6 (Λονδίνο)
Ομάδα 2-Τσεχία 15/6 (Γλασκώβη)

2η αγωνιστική
Κροατία-Τσεχία 19/6 (Γλασκώβη)
Αγγλία-Ομάδα 2 19/6 (Λονδίνο)

3η αγωνιστική
Τσεχία-Αγγλία 23/6 (Λονδίνο)
Κροατία-Ομάδα 2 23/6 (Γλασκώβη)

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πολωνία-Ομάδα 3 15/6 (Δουβλίνο)
Ισπανία-Σουηδία 15/6 (Μπιλμπάο)

2η αγωνιστική
Σουηδία-Ομάδα 3 19/6 (Δουβλίνο)
Ισπανία-Πολωνία 20/6 (Μπιλμπάο)

3η αγωνιστική
Ομάδα 3-Ισπανία 24/6 (Μπιλμπάο)
Σουηδία-Πολωνία 24/6 (Δουβλίνο)

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ομάδα 4-Πορτογαλία 16/6 (Βουδαπέστη)
Γαλλία-Γερμανία 16/6 (Μόναχο)

2η αγωνιστική
Ομάδα 4-Γαλλία 20/6 (Βουδαπέστη)
Πορτογαλία-Γερμανία 20/6 (Μόναχο)

3η αγωνιστική
Γερμανία-Ομάδα 4 24/6 (Μόναχο)
Πορτογαλία-Γαλλία 24/6 (Βουδαπέστη)

Φάση των 16
27/6 στο Αμστερνταμ και στο Λονδίνο
28/6 στην Βουδαπέστη και στο Μπιλμπάο
29/6 στην Κοπεγχάγη και στο Βουκουρέστι
30/6 στο Δουβλίνο και στην Γλασκώβη

Προημιτελικοί
3/7 στην Αγία Πετρούπολη και στο Μόναχο
4/7 στο Μπακού και στην Ρώμη

Ημιτελικοί
7-8/7 στο Λονδίνο

Τελικός
12/7 στο Λονδίνο

*Οι ομάδες 1, 2, 3 και 4 θα προκύψουν από το Nations League.
**Εάν η Ρουμανία προκριθεί από το Natiosn league θα τοποθετηθεί στον τρίτο όμιλο.

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν.