Ομόνοια για μεγάλα πράγματα – Με Τιάγκο κέρδισε τον Απόλλωνα

Η Ομόνοια επιβεβαίωσε ότι φέτος τα πράγματα είναι αλλιώς. Οι πράσινοι κέρδισαν τον Απόλλωνα με 1-0  και παραμένουν αήττητοι για τέταρτο παιχνίδι (τρεις νίκες, μία ισοπαλία) και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι έφθασαν τους 10 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού δεχόμενη την πρώτη της ήττα έμεινε στους τρεις – οι γαλάζιοι υπολείπονται δύο παιχνίδια.

Για λογαριασμό των νικητών σκόραρε ο Τιάγκο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα φορώντας τη φανέλα της Ομόνοιας.

Αποθεώθηκε ο συγκινημένος Ράουφμαν – Του επιστράφηκε το χρυσό παπούτσι

Τα πρώτα λεπτά η μπάλα κινήθηκε στη μεσαία γραμμή με τις δύο ομάδες να επιχειρούν να κερδίσουν τον έλεγχο της μπάλας. Κάποιες προσπάθειες που έγιναν στο επιθετικό κομμάτι δεν ολοκληρώθηκαν, αφού σταμάτησαν από τις άμυνες.

Mετά το πρώτο 10λεπτο η Ομόνοια προσπάθησε να οργανωθεί περισσότερο επιθετικό και κινήθηκε έξω από την περιοχή των γαλάζιων, η ομάδα της Λεμεσού όμως ήταν αυτή που έφτιαξε την πρώτη απειλή στο παιχνίδι. Στο 17′ έφυγε σε αντεπίθεση και ο Γιαννιώτας βρέθηκε απέναντι στον Ουζόχο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο πλασέ που επιχείρησε και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με πανό και φωνή ζήτησαν πρωτάθλημα οι Ομονοιάτες

Η απάντηση από τους πράσινους ήρθε νωρίς και στο 20′ έχασαν διπλή ευκαιρία, με τα σουτ των Τιάγκο και Ντάρμπισάιρ να σταματούν σε σώματα αμυντικών, ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, ο Γκόμες με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δεξί παραθυράκι της εστίας του Μολ που απογειώθηκε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 28’ ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο, η μπάλα πήγε συρτή προς την περιοχή με τον Ουζόχο να κόβει ασταθώς και την άμυνα να διώχνει στη συνέχεια. Από εκεί και πέρα, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξαν κάποιες επισκέψεις στις εστίες των δύο ομάδων, όμως δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό για τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων.

Πρόταση γάμου στο Ομόνοια-Απόλλωνας (pic)

Το πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από πόδια παίκτη των γηπεδούχων, και συγκεκριμένα στο 49′ όταν μετά από λάθος του Σελίμοβιτς ο Τιάγκο έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Νταρμπισάιρ που με έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μολ να κόβει την μπάλα.

Έτσι άνοιξε λογαριασμό με την Ομόνοια ο Τιάγκο (vid)

Η φάση αυτή ήταν προμήνυμα από τους πράσινους, μιας και στο επόμενο λεπτό ήρθε το… χτύπημα. Ο Εζρά μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει, αλλά στην επαναφορά ο Τιάγκο ήρθε για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Βραζιλιάνου με τη φανέλα της ομάδας της Λευκωσίας.

Η Ομόνοια λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 57′ με το σουτ του Τιάγκο να αποκρούεται από τον Μολ και τον Νταρμπισάιαρ στην επαναφορά να μην βρίσκει στόχο. Στο ίδιο λεπτό, ευκαιρία είχε και η ομάδα της Λεμεσού με τον Ουζόχο να κόβει το πλασέ του Γιαννιώτα.

Στο 70′ ο Απόλλωνας απώλεσε τεράστια ευκαιρία με τον Γκακμπέ να επιχειρεί δύο φορές να κερδίσει τον Ουχόζο, πρώτα με κοντινό πλασέ και έπειτα με κεφαλιά, όμως με τον Νιγηριανό να βγαίνει δύο φορές.

Ο Απόλλωνας πίεσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να αλλάξει τα δεδομένα. Στο 89′ ο – πολύ καλός για ακόμη μία φορά – Ουζόχο σταμάτησε την πορεία της μπάλας από την κεφαλιά του Ζελάγια, ενώ στο 90+1′ η μπάλα μετά από σέντρα του Γιαννιώτα βρήκε και στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Συνθέσεις:

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ. Μπεργκ): Ουζόχο, Λούφντερ, Γκόμεζ, Λέτζιακς, Εζρά (71′ Κακουλλής), Λανγκ, Νταρμπισάιαρ (90+4′ Κούσουλος), Γκόμεθ, Μαυρίας, Τιάγκο, Χριστοφή (71′ Xουμποτσάν)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Ι. Βουκομάνοβιτς:  Μολ, Πέδρο, Αγκιρε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Μάρκοβιτς, Κυριάκου, Καρ (61′ Γκακμπέ), Πίττας (73′ Σαρδινέρο), Γιαννιώτας, Ζελάγια

ΣΚΟΡΕΡ: Τιάγκο 50′

KIΤΡΙΝΕΣ: Γκόμεθ 38′, Λούφντερ 74′ / Πίττας 37′, Xάμπος 44′, Σελίμοβιτς 52′, Zελάγια 90+3

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου