Η Ανόρθωση ανέβηκε στο β’ και «έριξε» τον Ερμή στη Β’ (vid)

Η Ανόρθωση στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για την β’ φάση του πρωταθλήματος Cyta, επιβλήθηκε με 3-2 του Ερμή και παρέμεινε στην κορυφή του δεύτερου γκρουπ των πλέι οφ, με 39 βαθμούς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τον οριστικό και μαθηματικό υποβιβασμό του Ερμή, ο οποίος έμεινε στους 13, με τέσσερις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της β’ φάσης (25 έχει η Ένωση)

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο το συγκρότημα του Στρέπελ ανέβασε ρυθμό και πήρε τη νίκη.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ολλανδός τεχνικός χρησιμοποίησε και τον Νικόλα Παναγιώτου, όπως προανήγγειλε ο διοικητικός ηγέτης της «Κυρίας» Μιχάλης Χατζηπαντέλας σε πρόσφατη συνέντευξή του. Σε γενικές γραμμές όμως, δεν είχαμε σοβαρές διαφοροποιήσεις στον τρόπο με τον οποίο επέλεξαν οι δύο προπονητές να παρατάξουν τις ομάδες τους.

Η εξέλιξη…

Ο Ερμής μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, όμως η πρώτη ευκαιρία άνηκε στην «Κυρία» δια ποδός Όλιβερ Μπουφ (με την συμπλήρωση του 15λεπτου) να επιχειρεί να παραβιάσει την εστία Φιρινίδη με τακουνάκι, όμως η προσπάθεια του είχε αδύναμη εκτέλεση και κατέληξε εύκολα στα χέρια του γκολκίπερ των «φτεροπόδαρων».

Έξι λεπτά αργότερα ο Ερμής απάντησε στις προϋποθέσεις για γκολ με το επίσης αδύναμο σουτ του Κατσιατή από το ύψος της περιοχής. Στην αμέσως επόμενη επίθεση με αξιώσεις όμως ο Ερμής βρήκε γκολ. Ο Κώστας Πηλέας εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γουίλσον Ντε Μέλο πήρε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον Δημητρίου.

Ο Κατσιατής στην συνέχεια, με ατομική ενέργεια και καλό σουτ απείλησε την εστία του Δημητρίου στο 26ο λεπτό. Από τη συμπλήρωση του μισάωρου και έπειτα η Ανόρθωση κυριάρχησε. Αρχικά «κτύπησε» με τον Μπεσάτ, ο οποίος τροφοδότησε όμορφα τον Ντούρις, ο Σλοβάκος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής ολιγώρησε και η ευκαιρία χάθηκε.

Ο φορ της «Κυρίας» τρία λεπτά αργότερα προσπάθησε να επωφεληθεί από την ασυνεννοησία Φιρινίδη-Μπανούση, αλλά έκανε επιθετικό φάουλ. Σε λιγότερο από δύο λεπτά ο Στεφανέλι έφερε το ματς στα ίσα! Ο Μπεσάτ σέντραρε υποδειγματικά και ο Αργεντίνος στράικερ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο ο Ιωάννου έκανε πολύ ωραίο σουτ όμως βρήκε τον γκολκίπερ των «φτεροπόδαρων» σε ετοιμότητα.

Γενικότερα, στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες μοιράστηκαν υπεροχή και εντυπώσεις.

Στο 52’ η πρώτη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κυανόλευκη, με τον στρούνα να πραγματοποιεί μακρινή μεταβίβαση για τον σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του, ο τελευταίος δοκίμασε να «κρεμμάσει» τον Φιρινίδη όμως η επινόησή του δεν «έπιασε».  Η υπεροχή της Ανόρθωσης θα καρποφορήσει μετά από 60 δευτερόλεπτα . Ο Πράνιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Σίλντελφελντ πήρε ορθή τοποθέτηση και με κοντινή προβολή έδωσε προβάδισμα στο σύλλογο της Αμμοχώστου.

Στο 60ο λεπτό ο Ντε Μέλο λίγο έλειψε να χρηστεί για δεύτερη φορά σκόρερ στο σημερινό παιχνίδι, μετά από σέντρα του Πάρη Ψάλτη, όμως δεν τέλειωσε τη φάση όπως επιθυμούσε.

Ο Βίκτορ στο 67’, εμπνεύστηκε ένα ωραίο μακρινό σουτ, το οποίο σε εκτέλεση πέρασε λίγο δεξιά από τα γκολπόστ του τερματοφύλακα του Ερμή.

Στο 71’ ο Κώστας Ψευδιώτης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, μετά από χέρι του Ψάλτη εντός περιοχής. Το μετέτρεεψε σε γκολ και πραγματοποίησε το 3-1 ο Ντούρις.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση 75 λεπτών παιχνιδιού, ο Ντε Μέλο με κεφαλιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει σε 3-2. Όπως και ο Στεφανέλι, από πλευράς Κυρίας στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Πριν την συμπλήρωση 80 λεπτών παιχνιδιού, ο Μπουλά ανατράπηκε από τον Μπεσάτ εντός περιοχής, σε ένα σφύριγμα που «σηκώνσει συζήτηση» και ο Κώστας Ψευδιώτης σφύριξε πέναλτι. Ο Αφρικανός από την άσπρη βούλα δεν λάθεψε και διαμόρωσε το τελικό 3-2.

Οι συνθέσεις

Ανόρθωση: Δημητρίου, Κοφί, Σίντεφελντ, Στρούνα, Μπεσάτ, Μπουφ (Εγγλέζου 62′), Ντούρις, Ζοάο Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου (Παναγιώτου 78′), Στεφανέλι (Κατσαράβα 85′)

Στον πάγκο: Στέμερ, Εγγλέζου, Κατσαράβα, Μπέκα, Οικονομίδης, Παναγιώτου, Γεωργαλλίδης

Ερμής: Φιρινίδης, Κατσιατής, Ντεβέσα (Γεωργίου 75′), Πηλέας (Μαύρου 62′), Ψάλτης, Φυλακτού, Γκουατζίκα, Λαγός (Πούννας 54′), Μπανούσης, Μπουλά, Ντε Μέλο

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μαντοβάνης, Ταραλίδης, Μαύρου, Μακρίεφ, Πούννας, Γεωργίου, Λύτρας

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης