H ποδοσφαιρική ιστορία επαναλαμβάνεται: «Αυτοκράτειρα» στη Σκωτία με τρίτο σερί τρεμπλ! (video/pic)

Όπως το 2017, όπως το 2018, έτσι και το 2019 κατέκτησε και τους τρεις διαθέσιμους τίτλους στη Σκωτία η Σέλτικ.

Μετά το Λιγκ Καπ – κόντρα στην Αμπερντίν στις αρχές Δεκεμβρίου – και το πρωτάθλημα – όγδοο διαδοχικό – η ομάδα της Γλασκώβης πανηγύρισε το Σάββατο (25/5) και το κύπελλο.

Η Σέλτικ κατέκτησε το τρίτο συνεχές τρόπαιο στη διοργάνωση του κυπέλλου Σκωτίας, αφού στο τελικό που έλαβε χώρα στο «Χάμπντεν Παρκ» νίκησε 2-1 τη Χαρτς.

Μολονότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοιχο όταν ο Ράιαν Έντουαρτς έδωσε το προβάδισμα στη Χαρτς, η Σέλτικ έφθασε στην ανατροπή και την κατάκτηση του τρίτου διαδοχικού τροπαίου με δύο τέρματα του Οντσόν Εντουάρ στο 62ο λεπτό με πέναλτι και στο 82ο λεπτό.