Χάνει τη μάχη της 3ης θέσης η Κύπρος με ακυρωθέν γκολ και φωνές για πέναλτι

Τη μάχη για την τρίτη θέση του 9oυ ομίλου των προκριματικών του Euro 2020 χάνει η Εθνική Κύπρου, καθώς ηττήθηκε στο ΓΣΠ από τη Σκωτία με 2-1 στην προτελευταία αγωνιστική.

Με τη νίκη τους οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τους 12 βαθμούς έναντι 10 που έχει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο φινάλε, την ερχόμενη Τρίτη (18/11) η Κύπρος παίζει εκτός έδρας με το πρωτοπόρο Βέλγιο, ενώ η Σκωτία υποδέχεται στην έδρα της το Καζακστάν και με βάση τα παιχνίδια είναι δύσκολο να αλλάξουν τα δεδομένα.

Σκόρερ για την Εθνική μας ήταν ο Εφραίμ, του οποίου ακυρώθηκε (λανθασμένα) ακόμη ένα γκολ, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φωνάζει, επίσης δικαιολογημένα, για πέναλτι στον Πιέρο.

To παιχνίδι ξεκινά με τεράστια ευκαιρία για την Εθνική Κύπρου, που ταυτόχρονα αποτελεί και αδικία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 6′ μετά από καλή ενέργεια του Παπουλή, αυτός έδωσε την μπάλα στον Πιέρο και αυτός με τη σειρά του στον Εφραίμ που άδειασε τον αντίπαλό του και με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έπειτα χτύπησε στο έδαφος και βγήκε εκτός εστίας. Όπως φάνηκε  και από την επαναληπτική προβολή, η μπάλα πέρασε ολόκληρη από την γραμμή.

ΒΙΝΤΕΟ: Η γκολάρα του Εφραίμ στο Κύπρος-Σκωτία που δεν μέτρησε

Δυστυχώς για την Εθνική Κύπρου τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12΄, όταν ο Κρίστι πήρε ανενόχλητος την μπάλα έξω από την περιοχή και έφθασε ανενόχλητος μέχρι τις παρυφές της εστίας και με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Πάρντο, για να γίνει το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του ακραίου επιθετικού της Σέλτικ με τη φανέλα της Εθνικής του.

ΒΙΝΤΕΟ: Η ολιγωρία του Κούσουλο στο τέρμα της Σκωτίας και οι πόνοι του Καρώ

Παρά την αρνητική εξέλιξη, η Κύπρος δεν τα έβαλε κάτω και επιδίωξε να φτιάξει ευκαιρίες για να αλλάξει τα δεδομένα. Στο 22′ ο Μακγκίν πρόλαβε τον Πιέρο Σωτηρίου που ήταν έτοιμος να κάνει την καρφωτή κεφαλιά, ενώ στο ίδιο λεπτό ακολούθησαν δύο κόρνερ που όμως δεν έφεραν το επιθυμητό αποτελέσματα. Από κόρνερ ήρθε και η επόμενη απειλή των Σκοτσέζων, στο 29′, με τον Πάρντο να μαζεύει την μπάλα στην κεφαλιά του Μακένα.

Στο 37′ ο Πάλμερ ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα έξω από την περιοχή και έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα κάπου να βρίσκει και να φεύγει ελάχιστα έξω σε κόρνερ.

Γκολάρα από τον Εφραίμ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και στο 47′ ήρθε η ισοφάριση με ένα εκπληκτικό τέρμα του Εφραίμ. Ο Κάστανος εκτέλεσε φάουλ, ο Γκάλαχερ έδιωξε με το κεφάλι, και ο εξτρέμ του ΑΠΟΕΛ στην επαναφορά με εξαιρετικό στυλ έπιασε το απευθείας σουτ στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Μαρσιάλ. Έτσι, ήρθε το 1-1.

Δυστυχώς, όμως, η χαρά δεν κράτησε αρκετά. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν άμεσα και έξι λεπτά αργότερα ευτύχησαν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, με δράστη τον Μακγκίν, ο οποίος πέτυχε το 2-1.

ΒΙΝΤΕΟ: Νέο πανέμορφο τέρμα του Εφραίμ, το πέταξε γρήγορα στα σκουπίδια η Εθνική

Η Εθνική μας πλησίασε στην ισοφάριση στο 69′, όταν μετά από σέντρα του Τζέισον Δημητρίου, η μπάλα πέρασε από τον Πιέρο και ο Κωστή – που ήρθε φουριόζος από πίσω – με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω, ενώ νέα καλή ευκαιρία είχε η Εθνική μας στο 81′, με τον Θεοδώρου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, να μην κάνει σωστό τελείωμα απέναντι από τον Μαρσιάλ και να αστοχεί.

Άρχισαν τον εξάψαλμο οι ΑΠΟΕΛίστες με τα όργια του Εφραίμ στην Εθνική

Η Εθνική μας φωνάζει και για ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 88′, όταν ο Γκάλαχερ… αγκάλιασε τον λαιμό του Πιέρου Σωτηρίου εντός περιοχής. Ο διαιτητής έδειξε, όμως, να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις η Εθνική μας έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Πρώτα στο 90+3 ο Παπουλής που ήταν σε ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Κάστανου πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Σκόρερ:  47′ Εφραίμ / 12′ Κρίστι, 53′ Μακγκίν

Κίτρινες: 58΄Δημητρίου / 14′ Μακγκρέγκορ, 47′ Μακένα, 56′ Μακγκίν, 58΄ Τέιλορ, 90′ Παλμέρ

Οι συνθέσεις:

Εθνική Κύπρου: Πάρντο, Καρώ (42′ Κάστανος), Ιωάννου, Μερκής, Δημητρίου, Εφραίμ (74′ Σπόλιαριτς), Xάμπος (77′ Θεοδώρου), Σωτηρίου, Παπουλής, Κωστή

Εθνική Σκωτίας: Μαρσιάλ, Παλμέρ, Τέιλορ, Τζακ, Γκάλαχερ, Μακένα, Φόρεστ (72′ Μπούρκε), Μακγκίν, Νέισμιθ (61′ Μκμπέρνι), Μακγκρέγκορ, Κρίστι (90+2′ Ντεβλίν)