Γλίτωσε το κάζο στο φινάλε η Ίντερ, η Ζενίτ μπλόκαρε τη Λιόν (videos)

Λίγο έλειψε να ξεκινήσει με «βόμβα» μέσα στο Μιλάνο η Σλάβια Πράγας, στην πρώτη αγωνιστική του Champions League,  αλλά ο Νικολό Μπαρέλα έσωσε την Ίντερ από μεγάλο κάζο.

Ο Ιταλός μέσος πέρασε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να σκοράρει και να αποτρέψει την ήττα από τη Σλάβια Πράγας, που μέχρι τότε είχε το προβάδισμα με το τέρμα του Ολαγίνκα.

Οι Τσέχοι μετρούσαν έξι απανωτές ήττες στις τελευταίες επισκέψεις της στην Ιταλία, ωστόσο, απόψε (17/9) κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από το Μιλάνο (1-1) κάνοντας την πρώτη έκπληξη με το καλημέρα στη διοργάνωση απέναντι στους «νερατζούρι» που προέρχονταν από το απόλυτο στη Serie A (3X3) στο ξεκίνημα της περιόδου.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπρόζοβιτς (71’ Μπαρέλα), Γκαγιαρντίνι, Σένσι, Καντρέβα (49’ Λατζάρο), Ασαμόα, Μαρτίνεζ (72’ Πολιτάνο), Λουκάκου

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Κόλαρ, Κουφάλ, Κουντέλα, Χοβόρκα, Μπορίλ, Τραορέ (60’ λ.τ Ζελενί), Χουσμπάουερ, Σούτσεκ, Στάντσιου, Ολαγίνκα (85’ Προβόντ), Μάζοπουστ (79’ Χελάλ)

Πάντως ούτε στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα δεν τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε βαθμό από τη Λιόν στη Γαλία (1-1) κι έμεινε αήττητη απέναντι στους «λιονέ» για τρίτο σερί παιχνίδι, μετά τις δύο νίκες που είχε πετύχει εναντίον τους στην φάση των ομίλων της σεζόν 2015-2016 (3-1 εντός, 2-0 εκτός έδρας).

Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό του Τζούμπα με τον Αζμούν ο οποίος πλάσαρε για το πρώτο τέρμα στο φετινό Champions League.

Στο 51ο λεπτό η Λιόν κέρδισε πέναλτι. Ο Ντεπάι ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι με τον Ολλανδό να νικάει τον τερματοφύλακα της Ζενίτ και να ισοφαρίζει το παιχνίδι.

Λιόν (Σιλβίνιο): Λόπες, Ντιμπουά, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Κονέ, Τουσάρ, Αντελαΐντ (85’ Τεριέ), Τιάγκο Μέντες, Τραορέ (77’ Κορνέ), Ντεπάι, Ντεμπελέ

Ζενίτ (Σεργκέι Σεμάκ): Λουνιόβ, Καραβάεβ (78’ Σάτοβ), Οσόριο, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Ζιρκόβ (64’ Κουζιάεβ), Ντριούσι, Αζμούν (47’ Οζντόεβ), Τζιούμπα