Πρόκριση μέσω «θρίλερ» με Ράφαελ για ΑΠΟΕΛ, στον τελικό με Ομόνοια!

Την πρόκρισή του στον τελικό κυπέλλου Futsal με δραματικό τρόπο εξασφάλισε ο ΑΠΟΕΛ!

Μετά το 3-3 στον πρώτο εντός έδρας ημιτελικό με την ΑΕΚ στο «Λευκόθεο», οι γαλαζοκίτρινοι πήραν εκτός έδρας ισοπαλία 4-4 στον επαναληπτικό που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο «Κίτιον» και πήραν το εισιτήριο χάρη στο ένα περισσότερο εκτός έδρας γκολ!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γαλαζοκίτρινους ήταν ο Ράφαελ, που σκόραρε και τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Ο Βραζιλιάνος έβαλε τα πρώτα δύο γκολ του αγώνα, η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ νωρίς στην επανάληψη οι Λαρνακείς ισοφάρισαν σε 2-2.

Ο πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου, ο Ράφαελ έβαλε ξανά μπροστά τους γαλαζοκίτρινους και η ΑΕΚ διαμόρφωσε στο φινάλε το τελικό 4-4.

Στον τελικό κυπέλλου ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια, η οποία υπενθυμίζουμε απέκλεισε στα ημιτελικά την Ανόρθωση με δύο νίκες (2-0 εντός, 4-3 εκτός).

H έδρα καθώς και η ημερομηνία διεξαγωγής του τελικού αναμένεται να ανακοινωθούν από την ΚΟΠ εντός των επόμενων ημερών.

Ο ΑΠΟΕΛ θα διεκδικήσει το τέταρτο του κύπελλο, έχοντας πανηγυρίσει τρία σερί το 2014, το 2015 και το 2016, ενώ η Ομόνοια θα διεκδικήσει το πέμπτο της και δεύτερο συνεχόμενο (2011, 2012, 2013, 2018).

Οι δύο ομάδες έχουν κατακτήσει τα επτά από τα οκτώ τελευταία κύπελλα, καθώς μόνο η ΑΕΛ (2017) κατάφερε να μπει «σφήνα».