Φιλικό «χαστούκι» για τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 90λεπτο από τη Δόξα

Η Δόξα ήταν η νικήτρια του πρώτου ενενηνταλέπτου της φιλικής αναμέτρησης που πραγματοποιήθηκε στο ΓΣΠ, ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Δόξα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-1.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο πλαίσιο προετοιμασίας του ΑΠΟΕΛ ενόψει της ευρωπαϊκής του μάχης απέναντι σε Σουντιέσκα ή Σλόβαν.

Το 0-1 μπορεί να μην αποτελεί μαγική εικόνα, μιας και η ομάδα της Κατωκοπιάς βρήκε τις ευκαιρίες της το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο αυτό που σίγουρα μπορεί να λεχθεί είναι πως το ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε έχοντας χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και αποτελεσματικότητας.

Γεγονός βέβαια που δεν αποτελεί ελαφρυντικό για τους παίκτες του Τραμετζάνι.

To φιλμ του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα. Η πρώτη απειλή στο παιχνίδι από πλευράς γαλαζοκιτρίνων ήρθε με την συμπλήρωση εννιά λεπτών παιχνιδιού, διά ποδός Χαλένιους, ο οποίος πλάσαρε τον Γκρεμσλ, με τον αυστριακό γκολκίπερ να σώζει την εστία του.

Η Δόξα απάντησε τρία λεπτά αργότερα με το «βαρύ πυροβολικό» της τον Καρλάο να επιχειρεί σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής και την μπάλα να καταλήγει εκτός. Στο τέταρτο ο Βραζιλιάνος θα δείξει ξανά τις προθέσεις του με το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Στην συνέχεια ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να «κτυπήσει». Ο Νικόλας Ιωάννου με μία από τις γνωστές του επελάσεις ξεμαρκαρίστηκε, βρεθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, με το σουτ να κοντράρει και να περνάει εκτός τελικής γραμμής. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και η κεφαλιά του Πάβλοβιτς, μετά από σέντρα του Μιχαϊλοβιτς στο 26ο λεπτό.

Η πάροδος του μισάωρου βρήκε τους γαλαζοκίτρινους στο προσκήνιο να επιμένουν, χάνοντας διαδοχικά ευκαιρίες. Αρχικά τη συνεργασία Χαλένιους-Πάβλοβιτς «χάλασε» ο Μουχτάρης που έδωσε τη λύση στην Κατωκοπίτικη άμυνα, όπως και δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Πάβλοβιτς δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση μετά από στρώσιμο του Γιάκολις.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά μετά την ανάπαυλα και με τον Πάβλοβιτς στο 49ο λεπτό προσπάθησε να παραβιάσει τα καρέ του Γκρεμσλ ανεπιτυχώς.

Εννιά λεπτά αργότερα η Δόξα κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Μπραμπίγια. Προηγήθηκε λάθος του Βούρου και κλέψιμο από τον παίκτη του συγκροτήματος του Χατζηλούκα.

Μετά το γκολ, η Δόξα προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές, συγκεκριμένα οκτώ.

Ακολούθησε σέντρα του Ιωάννου στον Γιάκολις με το σουτ του Κροάτη στην κίνηση να καταλήγει στην αγκαλιά του Παρασκευά. Στο 70’ ο Μούσα Αλ Τάμαρι μόλις μπήκε  στον αγωνιστικό χώρο έκανε ατομική ενέργεια εισήλθε στην περιοχή, επιχείρησε σουτ το οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Παρασκευά.

Εφτά λεπτά αργότερα, το συγκρότημα του Τραμετζάνι απειλεί και πάλι με τον Νικόλα Ιωάννου. Η κεφαλιά του Κύπριου διεθνή στόπερ δεν βρήκε στόχο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Μπέλετς (91′ Βάτερμαν), Βούρος (66′ Σιέλης), Ιωάννου (91′ Καλογήρου), Λαφράνς (46′ Σάβιτς), Γιάκολις (89′ Μακρής), Μιχαΐλοβιτς (82′ Ζοαοζίνιο), Γκέντσογλου (60′ Μάτιτς), Σόουζα (91′ Μπέζιακ), Ντε Βινσέντι (75′ Άλεφ), Χαλένιους (71′ Αλ-Τάαμαρι), Πάβλοβιτς (71′ Βιντιγκάλ).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Αλεξάνδρου, Αρτάβε (46′ Άδωνης), Μιντίκκης, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Παπαφώτης, Καρλάο (46′ Μπατίν), Μπραμπίγια.