«Τρένα» Έμερι-Ομπαμεγιάνγκ, στον τελικό η Άρσεναλ! (video)

Πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε προκρίθηκε στον τελικό του Europa League η Άρσεναλ, που παρότι βρέθηκε να χάνει από τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» ισοφάρισε νωρίς, έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 4-2 και πήρε το εισιτήριο με συνολικό σκορ 7-3!

Οι «κανονιέρηδες», που είχαν πρωταγωνιστή τον Ομπαμεγιάνγκ που σκόραρε χατ-τρικ, θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Europa League και δεύτερη γενικότερα στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, μετά τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου UEFA το 2000 κόντρα στη Γαλατάσαραϊ, ενώ επιστρέφουν σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από αυτόν του 2006 στο Champions League (ήττα από Μπαρτσελόνα).

Παράλληλα, οι Λονδρέζοι εξακολουθούν να ελπίζουν σε συμμετοχή στο επόμενο Champions League, την οποία μπορούν να εξασφαλίσουν κατακτώντας το Europa League.

Ο προπονητής της Άρσεναλ Ουνάι Έμερι συνεχίζει την… ερωτική του σχέση με την εν λόγω διοργάνωση καθώς φτάνει για τέταρτη φορά στον τελικό (με Σεβίλλη 2014-16 οι άλλες τρεις, στις οποίες πήρε ισάριθμους τίτλους) ενώ μετρά πλέον 24 (!) διαδοχικές προκρίσεις στον θεσμό (συμπεριλαμβανομένων των νικών στους τελικούς).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ομπαμεγιάνγκ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Άρσεναλ που σκοράρει χατ-τρικ σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ενώ έφτασε τα 36 τέρματα (+15 ασίστ) σε 87 αγώνες με τη φανέλα των «κανονιέρηδων».

O τελικός θα διεξαχθεί στις 29 Μαΐου στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν και η Άρσεναλ περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Τσέλσι-Άιντραχτ (οδηγήθηκε στην παράταση).

O αγώνας…

H Bαλένθια ξεκίνησε καλύτερα, απείλησε στο 8ο λεπτό με τον Γκουέντες και στο 11’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν έπειτα από ωραία συνεργασία του Πορτογάλου με τον Ροδρίγο, ο τελευταίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκαμεϊρό που με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλο δύο σουτ με τον Ροδρίγο στο 14’ και το 16’ όμως στο επόμενο λεπτό, στην πρώτη της φάση στον αγώνα, η Άρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει, με ωραίο σουτ του Ομπαμεγιάνγκ από το ύψος της περιοχής μετά από κεφαλιά-πάσα του Λακαζέτ.

Στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο οι «νυχτερίδες» επιχείρησαν κάποια σουτ που δεν έφεραν αποτέλεσμα, με την Άρσεναλ όμως να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία όταν στο 39’ ο Λακαζέτ από ιδανική θέση σούταρε μόλις έξω.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50’ η Άρσεναλ τελείωσε μια και καλή τον αγώνα, καθώς ο Λακαζέτ, μετά από πάσα του Τορέιρα, γύρισε ωραία και με σουτ έκανε το 1-2 για τους Λονδρέζους. Και μπορεί στο 58’ ο Γκαμεϊρό με περιπετειώδη τρόπο να διπλασίασε τα γκολ του κάνοντας το 2-2, όμως η Βαλένθια χρειαζόταν άλλα τρία γκολ για να πάρει αυτή το εισιτήριο για το Μπακού.

Μάλιστα, στο 69’ ο Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε κι αυτός τα γκολ του, με προβολή μετά από πάσα του Μέιτλαντ-Νάιλς, κάνοντας το 2-3 για την Άρσεναλ, ενώ στο 88’ ο Γκαμπονέζος με απίθανο γκολ έκανε το 2-4 ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του και τον θρίαμβο της ομάδας του.

Βαλένθια: Νέτο, Γκαράι, Παουλίστα, Πιτσίνι (56’ Σολέρ), Γκαγιά, Κοκελέν, Παρέχο, Βας, Γκουέδες (72’ Τόρες), Γκαμεϊρό, Ροδρίγο (72’ Μίνα)

Άρσεναλ: Τσεχ, Μονρεάλ, Σωκράτης, Κοσιελνί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Κολάσινατς (71’ Μουστάφι), Τσάκα, Τορέιρα (80’ Γκεντουζί), Οζίλ (62’ Μκιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ