Πέρασε με άγχος η ΑΕΚ και τώρα Λέφσκι!

Με μπόλικο άγχος κατάφερε η ΑΕΚ μέσα στη Μολδαβία να σφραγίσει την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League!

Στον επαναληπτικό με την Πετροκούμπ που διεξήχθη στο Stadionul Zimbru του Κισινάου, οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ στο 92ο λεπτό και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 1-0 στον πρώτο αγώνα που έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα» πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Λέφσκι Σόφιας!

Ο αγώνας με τους Μολδαβούς ήταν… θρίλερ καθώς στο πρώτο ημίχρονο και παρά την ανωτερότητά της η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει και να «κλειδώσει» την πρόκριση ενώ στην επανάληψη, ειδικά στα αρχικά της στάδια, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Τελικά, οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν, αντιθέτως στο 92′ με αυτογκόλ τους μετά από προσπάθεια του Ασούμπρε η ΑΕΚ έκανε το 1-0 και… επικύρωσε το εισιτήριο, περιμένοντας πλέον στον δεύτερο γύρο τη Λέφσκι, που απέκλεισε με δεύτερη νίκη (2-0) τη Ρουζόμπεροκ.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο την μπάλα ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Κισινάου και με τους κιτρινοπράσινους να απειλούν για πρώτη φορά στο 5′ με την κεφαλιά του Γκονζάλεθ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάστρε, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Άβραμ.

Οι επικίνδυνες κάθετες πάσες του Γιάννου σε Τρισκόφσκι (11′) και Χέφελ (13′) δεν έτυχαν εκμετάλλευσης από τους συμπαίκτες του Ελλαδίτη, με τους Λαρνακείς πάντως να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και να ψάχνουν το γκολ με το οποίο θα έκαναν τη ζωή τους ευκολότερη.

Στο 16′ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν για πρώτη φορά απειλητικοί όμως ο Μοϊσόφ πρόλαβε τον Άμπρος, στο 25′ στην απέναντι εστία ο Άβραμ επενέβη στο επικίνδυνο γύρισμα του Τέτε για τον Γιάννου και στο 28′ οι Μολδαβοί έχασαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία, με το δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Κογιοκάρι στο οποίο ο Τόνιο έπεσε και μάζεψε.

Η ΑΕΚ «άγγιξε» το γκολ στο 34ο λεπτό όταν αφότου ο Μούντρακ πλησίασε στο αυτογκόλ βγάζοντας τελικά την μπάλα κόρνερ, μετά την εκτέλεση ο Τέτε με φοβερό σουτ βρήκε τη συμβολή των δοκών και η μπάλα κατέληξε έξω!

Στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου η Πετροκούμπ ανέβηκε, δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες προϋποθέσεις στην περιοχή της κυπριακής ομάδας, ευτυχώς όμως δεν βρήκε το γκολ, έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Επιθετικά ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι Μολδαβοί, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Άμπρος, ο οποίος τόσο στο 48′, όσο και στο επόμενο λεπτό, από καλή θέση σούταρε έξω! O ίδιος παίκτης απείλησε και με εκτός περιοχής σουτ στο 50′, με τον Τόνιο αυτή τη φορά να πέφτει στη γωνία του και να μαζεύει.

Ο Γιάννου στο 51′ έχασε ευκαιρία να… κόψει τα «φτερά» των γηπεδούχων καθώς μπαίνοντας από δεξιά στην αντίπαλη περιοχή σούταρε έξω, με την ΑΕΚ να καταφέρνει στα επόμενα λεπτά να βάλει «φρένο» στην πίεση της Πετροκούμπ, χωρίς όμως να μπορεί η ίδια να γίνει απειλητική.

Μετά από αρκετή ώρα χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η ομάδα της Λάρνακας θα μπορούσε να επικυρώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο 80ό λεπτό όμως η κεφαλιά του Μοϊσόφ ήταν άστοχη, ενώ στο 87′ ο Τρισκόφσκι από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άβραμ.

Τελικά, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει στο 92ο λεπτό, όταν μετά από προσπάθεια του Ασούμπρε ο Ποτίρνιτσε έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τους κιτρινοπράσινους, που πήραν την πρόκριση.

ΠΕΤΡΟΚΟΥΜΠ: Άβραμ, Ποτίρνιτσε, Ντζόμο, Μούντρακ, Σλίφκα, Ντζάρνταν (60′ Γκουλτσεάκ), Κογιοκάρι, Ντζου, Μπέγιαν, Τάρας (70′ Μπογκντάνοβιτς), Άμπρος

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Τέτε, Κάσες, Σάστρε, Χέφελ (90′ Ασούμπρε), Ακοράν (77′ Ρουίθ), Τρισκόφσκι, Γιάννου (83′ Τολμές)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντζου (29′), Μούντρακ (89′) / Κάσες (31′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μομσίλο Μάρκοβιτς