«Θρύλος» Τρισκόφσκι με τέσσερα γκολ στη Σόφια (0-4), έτοιμη για τους Βέλγους η ΑΕΚ!

Οκτώ λεπτά… διήρκησε ο επαναληπτικός της ΑΕΚ με τη Λέφσκι στη Σόφια!

Μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στη Λάρνακα, οι κιτρινοπράσινοι γνώριζαν πως τους αρκούσε ένα γκολ στο «Georgi Asparuhov» ώστε να τελειώσουν μια και καλή την υπόθεση πρόκριση, καθώς σε αυτό το σενάριο οι Βούλγαροι θα χρειάζονταν τρία γκολ.

Η ΑΕΚ λοιπόν βρήκε το γκολ από το 8ο λεπτό, με σκόρερ τον Ιβάν Τρισκσόφσκι, ο οποίος συνεχίζει να… μεγαλώνει τον μύθο του. Ο λόγος ήταν πως εκείνο ήταν ένα από τέσσερα (!) γκολ που πέτυχε ο Βορειομακεδόνας επιθετικός, που με το ιστορικό του «καρέ» οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη με 4-0 και σε συνολικό σκορ 7-0, που τη στέλνει στον τρίτο προκριματικό γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τη Γάνδη.

ΑΕΚ: Τo απίθανο «καρέ» του Τρισκόφσκι στο «Georgi Asparuhov» (videos)

Ο Τρισκόφσκι ήταν ήδη (με 17 γκολ) ο πρώτος σκόρερ των κυπριακών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και με τα σημερινά γκολ του (8′, 29′, 75′, 82′) έχει… εκτοξεύσει την επίδοσή του στα 21 γκολ, δημιουργώντας έτσι μπόλικες αμφιβολίες αναφορικά με το ποιος και πότε θα μπορέσει να τον ξεπεράσει!

Ο αγώνας φυσικά δεν… σηκώνει κριτική καθώς είχε «τελειώσει» απ’ το ξεκίνημά του, με την ΑΕΚ να μην αφήνει καν τη Λέφσκι να πιστέψει πως έχει πιθανότητες για ανατροπή.

Πλέον, οι κιτρινοπράσινοι ετοιμάζονται για τους αγώνες με τη Γάνδη για τον τρίτο προκριματικό γύρο, όπου θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Οριστικά στο Βέλγιο η ΑΕΚ – Το προφίλ της Γάνδης

Το επίπεδο δυσκολίας φυσικά ανεβαίνει κατακόρυφα απέναντι στους Βέλγους, όμως αυτή η ΑΕΚ (…και με αυτόν τον Τρισκόφσκι) μπορεί να ελπίζει για πρόκριση στα πλέι οφ.

Οι αγώνες της ΑΕΚ με τη Γάνδη θα γίνουν ο πρώτος στις 8 Αυγούστου στο «ΑΕΚ Αρένα» και ο επαναληπτικός στις 15/8 στο Βέλγιο («KAA Gent Stadium»).

Με μεγάλη ευκαιρία για τη Λέφσκι ξεκίνησε ο αγώνας στη Σόφια, καθώς μόλις στο 3′ κι έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Ναϊντένοφ, ο Ρομπέρτα από κοντά πλάσαρε, με τον Τόνιο να σώζει την εστία του.

Ο αγώνας παρ’ όλα αυτά… τελείωσε από το 8ο λεπτό! Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Ραΐνοφ στον Γιάννου μέσα στην περιοχή (7′) και ο Τρισκόφσκι που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε, κάνοντας το 0-1 για τους Λαρνακείς!

Πλέον, η Λέφσκι χρειαζόταν… πέντε γκολ (και να μη δεχθεί) για να ανατρέψει τα δεδομένα, έτσι η ομάδα μας ουσιαστικά έκλεισε από το δεκάλεπτο θέση για τον τρίτο γύρο.

Στα επόμενα λεπτά η άμυνα της βουλγαρικής ομάδας ήταν ανοιχτή και η ΑΕΚ απείλησε με δεύτερο γκολ. Στο 12′  το γύρισμα του Ακοράν δεν έφερε αποτέλεσμα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιάννου βρέθηκε και πάλι στο έδαφος, όμως ο Σουηδός ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Τελικά, το 0-2 για τους κιτρινοπράσινους έγινε στο 29ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά του Γιάννου από δεξιά, ο Τρισκόφσκι με δυνατό σουτ διπλασίασε τόσο τα δικά του γκολ, όσο και της ΑΕΚ! Οι Λαρνακείς ήταν κυρίαρχοι, οι Βούλαροι τα είχαν… χαμένα και στο 31′ λίγο έλειψε να ‘ρθει το τρίτο γκολ, όμως ο Χέφελ ολιγώρησε στο τετ-α-τετ κι έχασε την ευκαιρία.

Στη συνέχεια η Λέφσκι μπόρεσε να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα κι έφτιαξε κάποιες τελικές. Το σουτ του Κοστόφ στο 36′ δεν απείλησε τον Τόνιο που μάζεψε εύκολα, αυτό του Παουλίνιο στο 38′ ήταν άστοχο, ενώ έξω κατέληξε και η δεύτερη προσπάθεια του Κοστόφ στο 44′. Στο 45+2′ ο Τρισκόφσκι… φλέρταρε με το χατ-τρικ αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Για τους Βούλγαρους ήταν η πρώτη υποψία φάσης στην επανάληψη, με τον Παουλίνιο να σουτάρει στο 50′ και τον Τόνιο να αποκρούει, ενώ ο Τρισκόφσκι απάντησε άμεσα με σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μιγιάτοβιτς.

Όπως ήταν αναμενόμενο δεν υπήρχε ρυθμός πλέον στον αγώνα και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 64′ το μακρινό σουτ του Μάζουρεκ δεν ανησύχησε τον Ισπανό πορτιέρο της ΑΕΚ, ενώ στο 65′ η κεφαλιά του Τρισκόφσκι ήταν άστοχη.

Ο Βορειομακεδόνας επιθετικός κατάφερε εντέλει να φτάσει στο χατ-τρικ στο 75ο λεπτό, κάνοντας το 0-3 με εξαιρετικό πλασέ από πλάγια θέση μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέφελ! Κι όμως, ο Τρισκόφσκι δεν έμεινε μέχρι εκεί, καθώς στο 82′ έφτασε σε «καρέ», σκοράροντας εύκολα από κοντά το 0-4 μετά από γύρισμα του Ακοράν!

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, τίποτα άλλο δεν άλλαξε και η ΑΕΚ με συνολικό σκορ 7-0 πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

ΛΕΦΣΚΙ: Μιγιάτοβιτς, Ναϊντένοφ, Νούνο Ρέις, Ιβανόφ, Γκοράνοφ, Τιάμ (5′ Γιουρούκοφ), Σ. Ιβανόφ (68′ Nτιμιτρόφ), Ραϊνόφ, Παουλίνιο, Ρομπέρτα, Κοστόφ (52′ Μάζουρεκ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Ρουίθ (54′ Τέτε), Τρουγιόλς (70′ Ταντί), Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Χέφελ, Σάστρε, Κάσες (75′ Τολμές), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιβανόφ (21′), Γκοράνοφ (59′), Ραΐνοφ (62′) / Ρουίθ (24′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)