Αποστολή εξετελέσθη για τον Aπόλλωνα, έριξε τεσσάρα με σούπερ Ζελάγια και περιμένει το επόμενο εμπόδιο! (pics)

Αποστολή εξετελέσθη για τον Aπόλλωνα, ο οποίος χάρη στο σπουδαίο «διπλό» που σημείωσε στη Λιθουανία πριν μια εβδομάδα, κατάφερε να «σφραγίσει» την πρόκριση για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League

Πιο συγκεκριμένα οι γαλάζιοι επιβλήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης (18/7) με 4-0 της Κάουνας Ζαλγκίρις στο ΓΣΠ, στον επαναληπτικό των δύο ομάδων για τον πρώτο προκριματικό γύρο, ωστόσο έχοντας ως προίκα το 2-0 στην έδρα των Λιθουανών, πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο.

H oμάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που είχε σε εντυπωσιακή βραδιά τον Εμίλιο Ζελάγιο, που πέτυχε χατ-τρικ, παρουσιάστηκε εξαιρετικά αποτελεσματική μη αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο στους Λιθουανούς να πιστέψουν στην ανατροπή.

Είναι αξιοσημείωτο, πάντως, το γεγονός ότι ο Αργεντινός άσος με αυτή την επίδοση έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμμα στην ιστορία του Απόλλωνα, καθώς έγινε ο κορυφαίος σκόρερ σε ευρωπαϊκά παιχνίδια του λεμεσιανού συλλόγου (σ.σ έφτασε τα δώδεκα τέρματα και ξεπέρασε κατά ένα το ρεκόρ του θρυλικού Μιλένκο Σπόλιαριτς).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης: Ο Απόλλωνας εμφάνισε από την αρχή τις προθέσεις του και δεν ήθελε σε κανένα σημείο να αφήσει περιθώρια στους Λιθουανούς να πιστέψουν στο ενδεχόμενο ανατροπής. Μάλιστα οι γαλάζιοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο πέμπτο λεπτό εκμεταλευόμενοι την πρώτη αμυντική αδράνεια στην άμυνα της Κάουνο Ζαλγκίρις. Ο Εμίλιο Ζελάγια,  πιστός να σκοράρει κατά των Λιθουανών, βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και με κοντινό πλασέ αξιοποιήσε ιδανικά την πάσα παρε-βάλε του Ζοάο Πέδρο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Φακούντο Περέιρα έστειλε τη μπάλα ξυστά δίπλα από το δοκάρι του Μικελιόνις χάνοντας μοναδική ευκαιρία να διπλασίασει τα τέρματα των γαλάζιων, ενώ στην αντίπερα όχθη η πρώτη εντυπωσιακή επέμβαση του Ζόελ Μολ καταγράφηκε στο 14ο λεπτό κρατώντας από νωρίς το μηδέν παθητικό.

Aπό εκεί και πέρα, οι γαλάζιοι επέβαλαν το ρυθμό τους και απώλεσαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Πέδρο (31′) και Αγκίρε (35′,37′) να ανεβάσουν τη διαφορά του σκορ όμως ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Η επιμονή της λεμεσιανής ομάδας απέδωσε καρπούς λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου όταν ο συνήθης ύποπτος Εμίλιο Ζελάγια (43′) αξιοποίησε ιδανικά το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του Σίλβα πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά της Κάουνο Ζαλγκίρις να στείλει τα πρώτα απειλεητικά μηνύματα. Μάλιστα στα αρχικά στάδια (48′) η άμυνα των γαλάζιων πιάστηκε υπνοτισμένη δίνοντας τη δυνατότητα στον Κρουσνάουσκας να περάσει τον Μολ, όμως ολιγώρησε, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί και παρά την παράλληλη σέντρα που πρόλαβε να επιχειρήσει δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Η πρώτη κίνηση αφύπνησης των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα ήρθε από τον πάγκο με τον Σωφρόνη Αυγουστή να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τους Γιαννιώτα και Γκακπέ, θέλοντας να προσδώσει οντότητα στην επίθεση της ομάδας του. Μάλιστα, η πρώτη επαφή του Ελλαδίτη μεσοεπιθετικού έμελλε να φέρει και το ποθητό αποτέλεσμα καθώς στο 57ο λεπτό κέρδισε νέο πέναλτι ο Απόλλωνας μετά από ανατροπή από τον Σίλβα. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αποψινής αναμέτρησης, Εμίλιο Ζελάγια έστεισε την μπάλα στα έντεκα βήματα και με υποδειγματικό τρόπο σημείωσε το τρίτο του προσωπικό τέρμα, φτάνοντας σε ένα ονειρικό χατ-τρικ.

Aν και το δεύτερο μέρος δεν άντεχε σε κριτική αφού ο Απόλλωνα με την πάροδο του χρόνου επιδόθηκε συντήρηση δυνάμεων, εντούντοις η λιθουανική ομάδα συνέχισε με φιλοτιμία της προσπάθεια της, χάνοντας στο 72ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπραντάο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Παρ’ όλα αυτά, ο χορός των τερμάτων έμελλε να συνεχιστεί για λογαριασμό πάντα του Απόλλωνα και αυτός που τον έσυρε ήταν ο νεοφερμένος Σάλαϊ. Και ενώ το ρολόι σημάδεψε το 83ο λεπτό ο Ούγγρος αμυντικός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μετά από προσπάθεια του Περέιρα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει το τέταρτο τέρμα του Απόλλωνα.

Πάντως το 4-0 δεν άλλαξε στη συνέχεια κι έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γαλάζιους να πανηγυριζουν την πρόκριση στην επόμενη προκριματική φάση του Europa League, όπου θα μάθουν τον αντίπαλό τους από το νικητή της μονομαχίας μεταξύ της Μπραν (Νορβηγίας) και Σαμρόκ Ρόβερς (Ιρλανδίας).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Σάλαϊ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς (70΄ Κυριάκου), Περέιρα, Πίττας (56′ Γκακπέ), Αγκίρε (56′ Γιαννιώτας), Ζελάγια

ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μικελιόνις, Ντάπκους (46΄ Σαντάουσκας), Κλιμαβίτσιους, Σίλβα (61΄ Κλονιούνας), Σίρβους, Μπούσμαν, Πιλιμπάιτις, Σιλκάιτις, Γκαλκεβίτσιους, Κρουσνάουσκας (70΄ Ανίσας), Φιγκεϊρέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/Σίλβα, Φιγκουιρέδο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βλάντιμιρ Μοσκάλεφ