Στους 32… με στιλ: Κέρδισε τη Σεβίλλη ο ΑΠΟΕΛ του Χατζηλούκα!

Με σπουδαία νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου ολοκλήρωσε ο ΑΠΟΕΛ τις υποχρεώσεις του για τον 1ο όμιλο του Europa League!

Στο πρώτο τους παιχνίδι μετά την αποδέσμευση του Τόμας Ντολ και με τον Λούκα Χατζηλούκα στον πάγκο, οι γαλαζοκίτρινοι, που όπως και οι αντιπάλοι τους είχαν ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση, επικράτησαν με 1-0 της Σεβίλλης για την 6η αγωνιστική και πήραν το τρίτο τους τρίποντο στον όμιλο, τερματίζοντας με δέκα βαθμούς και… στερώντας το «απόλυτο» από τους Ανδαλουσιάνους.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 61ο λεπτό με κεφαλιά του Σάβιτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς κι ενώ τέσσερα λεπτά προηγουμένως η Σεβίλλη είχε κερδίσει πέναλτι, με τον Μπέλετς να αποκρούει την εκτέλεση του Νταμπούρ!

Τα στιγμιότυπα από τη νίκη του ΑΠΟΕΛ κόντρα στη Σεβίλλη! (video)

Ο υπηρεσιακός προπονητής του ΑΠΟΕΛ παρέταξε την ομάδα του -όπως αναμενόταν- με τετράδα στην άμυνα (4-3-3) απέναντι σε μια Σεβίλλη που ναι μεν ήρθε στην Κύπρο με μπόλικους νεαρούς, αλλά στο αρχικό της σχήμα είχε ως επί το πλείστον ποδοσφαιριστές του βασικού κορμού.

Πρόκειται για μια νίκη που αναμφίβολα θα δώσει πολλή ψυχολογία στους γαλαζοκίτρινους, ενώ προσθέτει στα ταμεία άλλες 570.000 ευρώ, καθώς και σημαντικούς βαθμούς στην Κύπρο στη δύσκολη προσπάθεια για τη 15η θέση και το πέμπτο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Άλλες 570.000 στα ταμεία του ΑΠΟΕΛ – Τα μέχρι στιγμής έσοδα από την UEFA!

Πλέον το μυαλό όλων στον ΑΠΟΕΛ στρέφεται στην κλήρωση της φάσης των 32 που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (14:00) στη Νιόν της Ελβετίας. Οι γαλαζοκίτρινοι θα είναι στους αδύναμους και θα κληρωθούν είτε με μια από τις 11 (πλην της Σεβίλλης) πρώτες ομάδες του Europa League, είτε με μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες του Champions League.

Έτοιμη η λίστα: Οι 15 πιθανοί αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ!

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ πάντως να μπαίνει ορεξάτα και να έχει την πρώτη προϋπόθεση, με επικίνδυνη σέντρα του Γιάκολις στο 8′ στην οποία ο Μπόνο βγήκε και μάζεψε.

Η Σεβίλλη σταδιακά πήρε την κατοχή και τον έλεγχο και πλησίαζε με αξιώσεις τα καρέ του Μπέλετς, ο οποίος όμως δεν απειλήθηκε. Οι γαλαζοκίτρινοι από την άλλη έγιναν επικίνδυνοι στο 18′ όταν ο Σάβιτς επιχείρησε να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και αστόχησε. Oι Ισπανοί είχαν ένα σουτ με τον Λόπες στο 24′ που ήταν πολύ άστοχο.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα ήταν στο 27′ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι να φεύγει στην αντεπίθεση, να μπαίνει στην περιοχή και να προτιμά να τελειώσει μόνος τη φάση αντί να δώσει στον Γιάκολις, χωρίς όμως να μπορεί να νικήσει τον Μπόνο! Λίγα δευτερόλεπτα αργότεαρ ήταν σειρά της Σεβίλλης να απειλήσει, με τον Μπέλετς να σώζει στο σουτ του Οκάμπος, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης (28′) έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος στην μπαλιά του Εσκουδέρο.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς μετά το ημίωρο ο ρυθμός της αναμέτρησης… έπεσε. Η Σεβίλλη είχε το πάνω χέρι, προσπαθούσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς όμως δεν τα κατάφερνε. Το σουτ του Τζορντάν στο 35′ ήταν πολύ άστοχο, ενώ ούτε και κάποια κόρνερ που κέρδιζαν οι φιλοξενούμενοι έφεραν αποτέλεσμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-0.

Με τον ΑΠΟΕΛ ανεβασμένο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 53′ οι γαλαζοκίτρινοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Γιάκολις, με τον ρεφ να υποδεικνύει -μάλλον σωστά- φάουλ εκτός περιοχής, ενώ στο 55′ το αδύναμο σουτ του Μάτιτς δεν ανησύχησε τον Μπόνο.

Πέναλτι τελικά κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς μια αυστηρή απόφαση του Μαυροβούνιου διαιτητή για παράβαση του Άλεφ στον Οκάμπος έστησε τους Ισπανούς στην άσπρη βούλα. Εντούτοις ο Μπέλετς έκανε τρομερή απόκρουση στην εκτέλεση του Νταμπούρ (57′), κρατώντας το 0-0!

Μάλιστα, από εκεί που ήταν μια ανάσα από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε… να το ανοίξει ο ίδιος και να πάρει το προβάδισμα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς, ο Σάβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σεβίλλης για το 1-0!

• Δείτε ΕΔΩ το γκολ του ΑΠΟΕΛ

O AΠΟΕΛ πήρε τα πάνω του μετά το γκολ και βγήκε μπροστά απειλώντας με δεύτερο. Στο 66′ ζήτησε ξανά πέναλτι, για παράβαση στον Τάμαρι αυτή τη φορά όμως και πάλι δεν δόθηκε κάτι, ενώ στο 70′ το σουτ του Πάβλοβιτς έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 73ο λεπτό όμως o Eσκουδέρο δεν μπόρεσε να σκοράρει με τακουνάκι μετά από γύρισμα που έγινε από τα αριστερά.

Παρότι υπήρχε καλός ρυθμός, η επόμενη φάση άργησε να έρθει, όμως ήταν μια καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Μακρή στο 86′ που αποκρούστηκε από τον Μπόνο, ενώ στο 88′ μια επικίνδυνη κεφαλιά του Μένα έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε ακόμη κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, αυτό δεν ήρθε και ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 1-0.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Άλεφ, Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι (91′ Εφραίμ), Γιάκολις (79′ Μακρής), Πάβλοβιτς (70′ Ντε Βινσέντι)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Πόθο, Χενάρο, Γκόμεθ, Εσκουδέρο, Τζορντάν (46′ Τόρες), Γκουντέλι, Λόπες, Χιλ (68′ Mένα), Οκάμπος, Τσιτσαρίτο (46′ Νταμπούρ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωάννου (54′), Σάβιτς (63′), Άλεφ (74′) / Γκουντέλι (47′), Λόπες (50′), Εσκουδέρο (50′), Oκάμπος (76′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Nίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)