Φόρμα αναζήτησης

Οι τρεις αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ στο Europa League – Ξανά με Καραμπάχ!

Τους αντιπάλους που θα έχει στη φάση των ομίλων του Europa League έμαθε ο ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι, που θα συμμετάσχουν για όγδοη φορά στην ιστορία τους σε ευρωπαϊκό όμιλο και για τέταρτη στην εν λόγω διοργάνωση, τοποθετήθηκαν στο 2ο γκρουπ δυναμικότητας και πήραν αντίπαλους από το 1ο, το 3ο και το 4ο γκρουπ δυναμικότητας.

Ο ΑΠΟΕΛ τοποθετήθηκε στον 1ο όμιλο και κληρώθηκε μαζί με Σεβίλλη, Καραμπάχ και Ντουντελάνζ!

Η κλήρωση με τη Σεβίλλη ήταν από τις δυσκολότερες που μπορούσαν να του τύχουν καθώς πρόκειται για την ομάδα με την ψηλότερη βαθμολογία από τις 48 και την πολυνίκη τη διοργάνωσης!

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το νέο συναπάντημα με την Καραμπάχ, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι είχαν αποκλείσει τους Αζέρους πρόσφατα, στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League! Bατή θεωρείται η κλήρωση με την Ντουντελάνζ Λουξεμβούργου.

Συμπερασματικά, ο δρόμος του ΑΠΟΕΛ για πρόκριση στη φάση των «32» είναι ορθάνοιχτος και αναμένεται να κριθεί κυρίως στους αγώνες με την Καραμπάχ!

Νέες μεγάλες μάχες ΑΠΟΕΛ-Καραμπάχ με φόντο τους «32»!

Δείτε όλους τους ομίλους του Europa League:

Όμιλος A: Σεβίλλη, ΑΠΟΕΛ, Καραμπάχ, Ντουντελάνζ

Όμιλος B: Ντιναμό Κιέβου, Κοπεγχάγη, Μάλμε, Λουγκάνο

Όμιλος C: Βασιλεία, Κράσνονταρ, Χετάφε, Τραμπζονσπόρ

Όμιλος D: Σπόρτινγκ, Αϊντχόφεν, Ρόζενμποργκ, ΛΑΣΚ Λίντσερ

Όμιλος E: Λάτσιο, Σέλτικ, Ρεν, Κλουζ

Όμιλος F: Άρσεναλ, Άιντραχτ, Σταντάρ, Βιτόρια

Όμιλος G: Πόρτο, Γιανγκ Μπόις, Φέγιενορντ, Ρέιντζερς

Όμιλος H: ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λουντογκόρετς, Εσπανιόλ, Φερεντσβάρος

Όμιλος I: Βόλφσμπουργκ, Γάνδη, Σεντ Ετιέν, Ολεξάντρια

Όμιλος J: Ρόμα, Γκλάντμπαχ, Μπασάκσεχιρ, Βόλφσμπεργκερ

Όμιλος K: Μπεσίκτας, Μπράγκα, Γουλβς, Σλόβαν Μπρατισλάβας

Όμιλος L: Μαν. Γιουνάιτεντ, Αστάνα, Παρτιζάν, Άλκμααρ

Οι ημερομηνίες των αγώνων των ομίλων:

19 Σεπτεμβρίου: 1η αγωνιστική
3 Οκτωβρίου: 2η αγωνιστική
24 Οκτωβρίου: 3η αγωνιστική
7 Νοεμβρίου: 4η αγωνιστική
28 Νοεμβρίου: 5η αγωνιστική
12 Δεκεμβρίου: 6η αγωνιστική

Από εκεί και πέρα, το πρόγραμμα του Europa League έχει ως εξής:

16 Δεκεμβρίου: Κλήρωση φάσης «32»

20-27 Φεβρουαρίου 2019: Αγώνες φάσης «32»

28 Φεβρουαρίου 2019: Κλήρωση φάσης «16»

12-19 Μαρτίου 2019: Αγώνες φάσης «16»

20 Μαρτίου 2019: Κλήρωση προημιτελικών και ημιτελικών

9-16 Απριλίου 2019: Προημιτελικοί

30 Απριλίου – 7 Μαΐου 2019: Ημιτελικοί

27 Μαΐου 2019: Τελικός (Γκντανσκ)