Ομάδες αυτού του επιπέδου δεν συγχωρούν

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ» της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Σαββάτου 24/8)

Τις δύο μεγαλύτερες ομάδες της Ολλανδίας και εκ των κορυφαίων γενικότερα της Ευρώπης κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν οι εκπρόσωποι της Κύπρου στα πλέι οφ των διοργανώσεων της UEFA. Ο βαθμός δυσκολίας μπορεί να χαρακτηριστεί ο ίδιος, αφού ο ΑΠΟΕΛ ναι μεν αντιμετώπιζε τον Άγιαξ, που πέρσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Champions League, όμως ο αγώνας ήταν στο ΓΣΠ. Ο Απόλλωνας έπαιζε με τη δεύτερη δύναμη της Ολλανδίας (Αϊντχόφεν), όμως εκτός έδρας.

Απέναντι στον «Αίαντα» ο ΑΠΟΕΛ τα κατάφερε περίφημα και στο τέλος νιώθει και αδικημένος από το 0-0. Τα κλειδιά της επιτυχίας των γαλαζοκιτρίνων στο να κρατήσουν τον Άγιαξ στο μηδέν για πρώτη φορά μετά από 14 αγώνες στο Champions League ήταν η συγκέντρωση και το καθαρό μυαλό σε όλη τη διάρκεια του 90λέπτου.

Αυτό σημαίνει πως αποφεύχθηκαν εκείνα τα μεγάλα λάθη που θα έθεταν τις γραμμές εκτός ισορροπίας και θα έδιναν τη δυνατότητα στους πρωταθλητές Ολλανδίας να βγουν γρήγορα μπροστά και να «χτυπήσουν». Αυτό δηλαδή που κάνουν σε κάθε αγώνα τους, εντός και εκτός Ολλανδίας, όταν την μπάλα έχει ο αντίπαλος. Και πέρσι δεν μπόρεσαν να τους περιορίσουν ούτε η Ρεάλ Μαδρίτης, ούτε η Γιουβέντους. Ούτε και άλλες καλές ομάδες, όπως η Μπενφίκα και η Μπάγερν Μονάχου στον όμιλο!

Στο Αϊντχόφεν, ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να παραμείνει συγκεντρωμένος σε όλο τον αγώνα. Το έκανε για 60-70 λεπτά, όμως δεν ήταν αρκετό. Σε αυτά τα παιχνίδια οφείλεις να είσαι τέλειος για 90 λεπτά, γιατί οι ομάδες αυτές δεν συγχωρούν τα λάθη. Και εκεί που οι παίκτες του Αυγουστή τα πήγαν περίφημα στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη δέχθηκαν τα πρώτα δύο γκολ από φάσεις που ξεκίνησαν από… τους ίδιους, όταν χωρίς πίεση έδωσαν την μπάλα στους αντιπάλους.

Και φυσικά οι Ολλανδοί είπαν «ευχαριστώ» και με δύο αντεπιθέσεις-φωτιά, κόντρα σε μια άμυνα που ουσιαστικά εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε (αφού δευτερόλεπτα πριν οι γαλάζιοι βρίσκονταν στην επίθεση και η ομάδα ήταν ψηλά), πήραν καθαρό προβάδισμα, χωρίς να το αξίζουν. Το 3-0 ήρθε και αυτό φυσιολογικά, αφού η απογοήτευση έφερε περαιτέρω σύγχυση και ένα ακόμα λάθος, αυτήν τη φορά μέσα στην περιοχή.