Επιστρέφει Κύπρο «αγκαλιά» με την πρόκριση ο Απόλλωνας!

Αποστολή εξετελέσθη στη Λιθουανία για τον Απόλλωνα!

Η ομάδα της Λεμεσού επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Κάουνο Ζαλγκίρις, επικράτησε με 2-0 μέσα στην «ARVI Arena» στον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού γύρου του Europa League και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Oι κυανόλευκοι, που παρότι ήταν σαφώς πιο ανέτοιμοι αγωνιστικά σε σχέση με τους αντιπάλους τους, απέδειξαν και στην πράξη πως είναι πολύ πιο ποιοτική ομάδα, «κτύπησαν» στην αρχή και το τέλος του αγώνα που διεξήχθη στη Μαριούπολη, με τον Πίττα να ανοίγει το σκορ στο 14′ έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και σουτ και τον Ζελάγια να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90′ με εκτέλεση πέναλτι.

Απόλλων: Η γκολάρα του Πίττα στην «ARVI Arena» (video)

Ντεμπούτο σε επίσημο αγώνα με τη φανέλα της ομάδας της Λεμεσού, που κυριάρχησε σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα και ειδικά στην επανάληψη δεν απειλήθηκε, έκαναν οι Μολ, Μπεσάτ (βασικοί), Σάλαϊ, Γκακπέ και Αγκίρε (αλλαγή).

Ο Απόλλωνας αναμένεται να σφραγίσει την πρόκριση στον επαναληπτικό που θα γίνει την επόμενη Πέμπτη (18/7, 20:00) στο ΓΣΠ, μέρα κατά την οποία θα μάθει και τον αντίπαλό του για τον δεύτερο γύρο -όπου εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα βρεθεί- μιας και η πρώτη αναμέτρηση των πιθανών αντιπάλων του, Μπραν-Σάμροκ Ρόβερς, έληξε ισόπαλη 2-2.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Δυνατά μπήκε ο Απόλλωνας, προσπαθώντας να απειλήσει από τη δεξιά πλευρά. Μόλις στο δεύτερο λεπτό κέρδισε φάουλ μακριά από την περιοχή, ο Μάρκοβιτς το εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα κόντραρε, ο Σαρδινέρο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα και δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω. Με τη συμπλήρωση ωστόσο του πρώτου δεκαλέπτου οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλα ρήγματα, αλλά ούτε και να απειληθούν.

Ακολούθως, οι κυανόλευκοι επιχείρησαν να εντείνουν την πίεση τους, κυκλοφορούσαν την μπάλα και τελικά κατάφεραν να προηγηθούν με φοβερό σουτ του Πίττα στο 14ο λεπτό (0-1). Ο 23χρονος άσος έκανε φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του του ανήμπορου να αντιδράσει Μικελιόνις.

Μετά το γκολ τα πόδια των παικτών του Απόλλωνα… λύθηκαν και ήταν πολύ πιο άνετοι στις κινήσεις τους. Ωστόσο,  κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Φιγκεϊρέδο στο 21΄  απείλησε με ισοφάριση όταν βρέθηκε πλάγια και μέσα στην περιοχή, το σουτ του όμως αποκρούστηκε από τους αμυνόμενους σε κόρνερ. Στο 26΄ ο Απόλλωνας επανήλθε με επικίνδυνη φάση, με το πλασέ του Πίττα να αποκρούεται σε κόρνερ.

Στο 39′ ο Μικελιόνις έδιωξε στην προσπάθεια του Πέδρο και με τον Ζελάγια να παραμονεύει, στο επόμενο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Μπούσμαν δεν έφερε αποτέλεσμα ενώ στο 42′ το πλασέ του Παπουλή μετά το γύρισμα του Μπεσάτ ήταν αδύναμο και δεν απείλησε.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα και στην επανάληψη και στο 46′ έχασε ευκαιρία με τον Ζελάγια, στο 50′ ο Παπουλής δεν βρήκε καλά την μπάλα ενώ στο 51′ το χλιαρό σουτ του Μάρκοβιτς δεν ανησύχησε τον Μικελιόνις που μπλόκαρε.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε όμως η κυπριακή ομάδα εξακολουθούσε να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο, αν και οι προσπάθειες των Πίττα (61′) και Μπεσάτ (64′) δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 69′ ο Απόλλωνας απείλησε σοβαρά μετά από ώρα με τον νεοεισελθόντα Γκακπέ να σουτάρει μόλις έξω μετά από πάσα του Πίττα, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι είχαν νέα καλή φάση, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Ζελάγια να περνά από τα δοκάρια.

Το σουτ του Μπεσάτ στο 74′ δεν ανησύχησε τον πορτιέρο τον Λιθουανών οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα επιχείρησαν να απειλήσουν με κεφαλιά του Οτελέ, όμως ο Μολ μάζεψε εύκολα.

Ο Απόλλωνας εντέλει σφράγισε τη νίκη και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στο 90′, με τον Ζελάγια να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι (0-2) που κέρδισε ο ίδιος έπειτα από ανατροπή του Σαντάουσκας.

ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μικελιόνις, Σίρβους (79′ Oτελέ), Ντάπκους, Σαντάουσκας, Σίλβα (59′ Κλονιούνας), Μπούσμαν, Ρομανόφσκι, Σιλκάιτις, Γκαλκεβίτσιους, Σεσπλάουκις (65′ Πιλιμπάιτις), Φιγκεϊρέδο

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς (46′ Σάλαϊ), Μπεσάτ, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (65′ Γκακπέ), Πίττας, Σαρδινέρο (79′ Αγκίρε), Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φιγκεϊρέδο (29′), Σιλκάιτις (42′), Γκαλκεβίτσιους (74′) /  Ζελάγια (6′), Πέδρο (47′), Σακέτι (61′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντμίρ Σέχοβιτς (Βοσνία)