Προβάδισμα με ζόρια για την ΑΕΚ, στη Μολδαβία κρίνεται η πρόκριση

Ο στόχος της νίκης επετεύχθη. Το μηδέν παθητικό επίσης. Η ΑΕΚ, εντούτοις, δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» την πρόκριση από το πρώτο ματς.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 της Πετροκούμπ στο «ΑΕΚ Αρένα» στο πρώτο ματς του 1ου προκριματικού γύρου του Europa League, παραμένει το φαβορί για να περάσει στην επόμενη φάση, αλλά από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να πετύχει περισσότερα γκολ, θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή στον επαναληπτικό που θα γίνει σε μία εβδομάδα (18/7) στη Μολδαβία ώστε να τσεκάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με ωραία εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, όμως παρά τις ευκαιρίες τους στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, όπως και η απόδοση της ΑΕΚ, που κινδύνεψε σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις με ισοφάριση από τους Μολδαβούς, όμως ούτε αυτοί σκόραραν, ούτε και η ομάδα μας μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ που θα της έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Οι Λαρνακείς έχουν βεβαίως το πάνω χέρι για την πρόκριση, αφού αφενός απέδειξαν πως είναι ποιοτικότερη ομάδα κι αφετέρου έχουν στο χέρι τους το 1-0, όμως θα πρέπει να είναι προσεκτικοί στον αγώνα της άλλης Πέμπτης στο Stadionul Zimbru του Κισινάου, καθώς η Πετροκούμπ έδειξε πως είναι σε θέση αν της δοθεί η ευκαιρία να κάνει τη ζημιά.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ σε επίσημο αγώνα έκανε ο Ραούλ Ρουίθ Ματαρίν που αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας.

AEK: Η γκολάρα του Χέφελ κόντρα στους Μολδαβούς! (video)

Γέμισε… νεοσύλλεκτους το «ΑΕΚ Αρένα» (pic)

Η εξέλιξη του αγώνα…

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα η Πετροκούμπ επιχείρησε να… παγώσει το «ΑΕΚ Αρένα» όμως ευτυχώς για την κυπριακή ομάδα ο Ιωάννου πρόλαβε τον Μπέγιαν που από κοντά ετοιμαζόταν να σκοράρει. Οι κιτρινοπράσινοι, εντούτοις, απάντησαν στη φάση των Μολδαβών όχι με ευκαιρία, αλλά με… γκολ, καθώς στο 3′ ο Χέφελ με τρομερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0!

Στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα άστοχο σουτ με τον Κογιοκάρι, στο 11′ το επικίνδυνο γύρισμα του Τρισκόφσκι στην περιοχή δεν έφερε αποτέλεσμα και στο 16′ ο Τάρας είχε άλλη μια άστοχη προσπάθεια για την Πετροκούμπ.

Η ΑΕΚ έχασε στο 21ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, ο Μοϊσόφ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε ούτε να σκοράρει, ούτε να βρει κάποιον συμπαίκτη του, ενώ οι Μολδαβοί απείλησαν με τη σειρά τους στο 23′, με τον Τάρας από ευνοϊκή θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Τόνιο που έπεσε και μπλόκαρε!

Στο 35′ ο Τρουγιόλς με εκτέλεση φάουλ δεν βρήκε στόχο, στο 41′ ο πορτιέρο της ΑΕΚ είπε «όχι» στον Κογιοκάρι και στο 45+1′ ο δραστήριος Τάρας σούταρε λίγο έξω, με τους κιτρινοπράσινους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 45+3′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέφελ ο Τάρας παραλίγο να βάλει αυτογκόλ καθώς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΚ καθώς στο 47′ ο Άβραμ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μοϊσόφ.

Ο ρυθμός στα αρχικά στάδια της επανάληψης ήταν πεσμένος και τα πολλά φάουλ, κυρίως από πλευράς Μολδαβών (τέσσερις κίτρινες από το 49′ μέχρι το 67′), σταματούσαν συχνά τη δράση, με τους Λαρνακείς να προσπαθούν πάντως να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία της Πετροκούμπ ώστε να φτάσει σε δεύτερο γκολ.

Η επόμενη φάση ήρθε μετά από ένα εικοσάλεπτο και ήταν για τους φιλοξενούμενους που στο 69′ είχαν ένα σουτ με τον Ντζου που αποκρούστηκε από τον Τόνιο, ενώ στο επόμενο λεπτό η προσπάθεια του Σλίφκα δεν βρήκε στόχο. Η ΑΕΚ πλέον αντιμετώπιζε προβλήματα από τους Μολδαβούς οι οποίοι στο 73′ είχαν νέα και μάλιστα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μούντρακ ανάγκασε τον Ισπανό πορτιέρο των κιτρινοπράσινων σε δύσκολη επέμβαση.

Η ΑΕΚ απείλησε μετά από κάμποση ώρα στο 80′ με τον Τολμές όμως η Πετροκούμπ είχε νέα μεγάλη φάση στο επόμενο λεπτό με τον Τουρκάν που σούταρε μόλις έξω! Στο 83′ ήταν σειρά των Λαρνακέων να «αγγίξουν» το γκολ, με τον Άβραμ να αποκρούει το σουτ του Γιάννου, ενώ ούτε αυτό του Τρισκόφσκι στο 87′ έφερε αποτέλεσμα.

Στις καθυστερήσεις οι κιτρινοπράσινοι πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα, όμως Τολμές και Τρουγιόλς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ραούλ Ρουίθ, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ (85′ Κάσες), Ιωάννου (46′ Tέτε), Σάστρε, Χέφελ (68′ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Γιάννου, Τολμές

ΠΕΤΡΟΚΟΥΜΠ: Άβραμ, Ντουάνλα, Ποτίρνιτσε, Ντζόμο, Μούντρακ, Τζαρντάν, Κογιοκάρι, Ντζου, Μπέγιαν (70′ Τουρκάν), Ντέτοφ (10′ Γκουλτσεάκ), Τάρας (63′ Σλίφκα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρισκόφσκι (51′), Κάσες (88′) / Μούντρακ (32′), Ντζου (34′), Κογιοκάρι (49′), Nτζόμο (57′), Tάρας (61′), Mπέγιαν (67′), Γκουλτσεάκ (90′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλ Οκενάς (Σλοβακία)